Хроника

ЕУ пориче аутентичност нон-пејпер оквира за дијалог „Косово-Србија“: Никада раније нисмо видели такав документ

Штампа
четвртак, 22. септембар 2022.

Брисел је негирао да је нон-пејпер писмо објављено на једном косовском онлајн порталу аутентично.

„Ми обично не коментаришемо медије који објављују наводне документе ЕУ, не коментаришемо ни аутентичност ни суштину, али у овом случају, оно што је објављено није тачно, никада раније нисмо видели такав папир и не долази од тима ЕУ који се бави Дијалогом“, рекао је Петер Стано, портпарол за спољне послове и безбедносну политику Европске уније, за Приштину путем е-поште.

У чланку објављеном у суботу се наводи да тај нон-пајпер прати умешаност француског председника Макрона и немачког канцелара Шолца у процес дијалога са Србијом, пише „Приштина инсајт“.

Такозвани нон-пејпер износи десетогодишњу визију будућности односа између Косова и Србије и каже да је овај „нови оквир“ представљен и косовским и српским премијерима.

Косовски премијер“ Аљбин Курти је на конференцији одржаној 21. септембра у Приштини описао нон-пејпер као документ без ауторства и одбио да даље коментарише.

„Није ни корисно ни исправно коментарисати документе без аутора“, рекао је Курти.

Он је нагласио да су само документи произведени у Бриселу званични и да се могу коментарисати.

Истраживачи Западног Балкана такође су довели у сумњу веродостојност докумената, а аустријски стручњак и професор Универзитета у Грацу Флоријан Бибер је на Твитеру приметио да су по пореклу деловали „веома сумњиво“.

Бибер је за Приштину рекао у засебној поруци:

„Помињање признавања Србије као регионалног лидера нема смисла“.

Према његовом мишљењу, „то није оно што би било који план ЕУ икада понудио и није ни могуће“.

У поменутим документима наводно се даје предлог којим би Србија прихватила Косово, али га не би признала као државу, што би отворило пут за пет земаља ЕУ које тренутно не признају Косово да то учине.

Најважнији одељак каже да се од Косова неће тражити да формира Заједницу српских општина у наредних 10 година, када буде постигнут неки коначни договор.

Уз посредовање ЕУ, Косово и Србија су од 2011. године у преговорима о нормализацији односа.

До сада је постигнуто много споразума, али имплементација је била неуједначена.

Косово жели да се дијалог са Србијом заврши међусобним признавањем, али Србија тражи компромисно решење и рекла је да никада неће признати своју бившу покрајину.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]