петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ жели да продуби односе са бившим државама СССР-а
Хроника

ЕУ жели да продуби односе са бившим државама СССР-а

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. децембар 2008.

БРИСЕЛ – Европска комисија ће у среду предложити да Европска унија продуби односе са Украјином, Грузијом и још четири бивше совјетске републике, као противтежу напетим односима са Русијом, али без перспективе чланства тих шест држава у Унији.

ЕУ је наставила преговоре са Русијом о споразуму о партнерству, који су замрзнути 1. септембра након руско-грузијског сукоба, због кога у Унији од недавно инсистирају на „додатним” односима са Украјином, Грузијом, Јерменијом, Азербејџаном, Молдавијом и Белорусијом, ако се демократизују.

Европски лидери су, након руско-грузијског сукоба, прихватили да убрзају иницијативу Варшаве и Стокхолма да се уложе додатни напори у источном суседству, као противтежа Унији за Медитеран коју је у јулу покренула Француска, председавајућа ЕУ.

Европска комисија ће зато у среду предложити успостављање „источног партнерства” са тим бившим совјетским републикама које ће бити више од садашње политике добросуседства, која предвиђа финансијску подршку економским и политичким реформама.

У предлогу о партнерству се, међутим, не помиње перспектива чланства у ЕУ, иако Тбилиси и посебно Кијев то прижељкују.

Чланице ЕУ су подељење око могућности уласка Украјине и Грузије у Унију. Велика Британија, Шведска и више чланица из источне Европе подржавају ту идеју, док јој се неколико западних чланица на челу с Немачком противи.

Европска комисија ће препоручити да се тим земљама предложе преговори о „споразуму о придруживању” и успостављање „зоне обимније слободне размене” са ЕУ, наводи се у документу у који је увид имао АФП.

(Бета-АФП)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер