петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еулекс оперативан од уторка
Хроника

Еулекс оперативан од уторка

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. децембар 2008.

Високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Хавијер Солана сутра ће обзнанити да је Еулекс спреман да преузме нагледање Косова. Европска мисија формално почиње рад у уторак.

После одлагања почетка рада Еулекса због демонстрација у Приштини, званичници у Бриселу спремни су да објаве "првобитни оперативни капацитет" мисије ЕУ на Косову, односно почетак најамбициозније операције од оснивања те организације.

У следу потеза који су најавили званичници ЕУ, командант цивилних операција ЕУ Кес Кломпенхауер ће поднети извештај члановима Политичко-безбедносног комитета, кога чине представници свих 27 земаља чланица Уније, након чега ће шеф ЕУ за безбедност и спољну политику Хавијер Солана "констатовати" да је мисија спремна.

Наредни уторак је изабран као "нутли дан", јер је технички тешко почети с функционисањем одмах по проглашењу "оперативног капацитета", и због тога што је 8. децембар празник на Косову.

О Еулексу ће у понедељак расправљати и министри спољних послова ЕУ на састанку Савета министара у Бриселу.

Почетна фаза мисије

Мисија у почетној фази броји око 1.300 међународних званичника, полицајаца, тужилаца, судија и цариника. Већи део мисије, односно око 750 службеника, се састоји од полицијских јединица, које ће бити оперативне од првог дана. Команда полиције ће се састојати од 25 чланова, док ће јединице бити распоређене на две стратешке локације.

Французи и Румуни ће бити распоређени близу Косовске Митровице, док ће италијански карабињери и Пољаци бити распоређени у Приштини.

Специјалне јединице полиције ће помагати у областима заштите високих званичника, заштите сведока, чишћења мина, детектовања дроге и експлозива.

Еулекс ће бити расмештен и на север Косова

Заменик шефа Еулекса Рој Рив рекао је да је Мисија Европске уније фокусирана на изградњу "структура система са народом Косова" и да не жели да замени УНМИК у било којој области владавине права.

"Посао Еулекса није само мењање боје беретки и настављање истог посла као раније", рекао је Рив у интервјуу за приштински дневник Зери.

Према његовим речима, Еулекс ће наредне недеље почети да се размешта по целој територију Косова, укључујући и његов северни део.

Истовремено, шеф мисије Уједињених нација на Косову, Италијан Ламберо Занијер најавио је да ће се до краја године повући са те функције, потврдили су за РТС Онлајн западни дипломати у Приштини.

Занијер је, такође, на састанку са најближим сарадницима објаснио да од наредног уторка УНМИК више неће бити оперативан у садашњем капацитету, односно да ће постојећа одељења мисије УН престати да функционишу.

Мисија ЕУ ће, како је најављено, у српским срединама бити распоређена у складу са споразумом у шест тачака о којем су се, уз жестоко противљење власти у Приштини, договорили Београд и УН.

Албанци и даље против Бановог плана

Тај документ, који је једногласно подржао и Савет безбедности УН, дефинише посебне аранжмане за полицију, царину и судство и срединама у којима Срби чине већинско становништво, укључујући посебан ланац командовања локалне полиције, другачији начин именовања судија, као и начин на који ће бити подељени приходи са царинских пунктова на северу Косова.

План у шест тачака, који претпоставља "статусну неутралност мисије ЕУ у складу са резолуцијом 1244 и под капом УН", одмах су одбацили лидери косовских Албанаца, чиме је, међутим распоређивање Еулекса одложено за свега недељу дана.

Отпор власти у Приштини према плану шефа УН Бан Ки-муна подржало је петнаестак невладиних организација, укључујући и покрет за самоопредељење "Ветевендосје" некадашњег студентског лидера Аљбина Куртија, ветерани Ослободилачке војске Косова, као и опозициона Алијанса за будућност Косова некадашњег вође побуњеника, бившег хашког оптуженика и премијера Косова Рамуша Харадинаја.

Харадинај, који је после повратка из Хага, остао по страни главних токова политичког живота на Косову, очекује да ће влада Хашима Тачија изгубити подршку бирача због компликованих и прилично нејасних односа између Еулекса, УНМИК-а, косовских и власти у српским срединама.

Према последњим истраживањима јавног мнења, Харадинај је по популарности претекао свог главног ривала Тачија, док је знатан скок популарности забележио и лидер покрета "Ветевендосје" Аљбин Курти.

Најжешћи отпор посебним аранжманима за косовске Србе пружила је фантомска "Армија републике Косово", која је преузела одговорност за недавни бомбашки напад на седиште ЕУ у Приштина и запретила новим акцијама уколико тај план буде спроведен у дело.

Скупштина заједница општина Косова и Метохије упозорила је да је за косовске Србе УНМИК једина валидна мисија, наглашавајући да Београд, заједно са западним пријатељима, не би требало да пожурује одлазак УНМИК-а јер би то било погубно за Србе.

Та организација прикупила је 70.322 потписа косовских Срба против Еулекса.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер