Početna strana > Hronika > Evropska komisija: Beli šengen za Srbiju bez Kosova
Hronika

Evropska komisija: Beli šengen za Srbiju bez Kosova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 07. jul 2009.

Beograd - Gotovo je izvesno da će građani Kosova s prebivalištem u toj pokrajini biti izuzeti iz preporuke Evropske komisije o ukidanju šengenskih viza prema Srbiji, saznaje Danas iz izvora bliskih EK u Briselu. Ipak, stav EK prema ovom pitanju biće zvanično objavljen tek 14. jula, kada Komisija bude saopštila preporuke o viznoj liberalizaciji onih zemalja regiona Zapadnog Balkana koje su najbolje napredovale ka beloj šengenskoj listi.

Izvori bliski Vladi Srbije potvrdili su nam ovu informaciju. „Sigurni smo 99 odsto da se ukidanje viza neće odnositi na osobe sa prebivalištem na KiM. Sačekajmo 14. jul, ali sve govori da će tako biti i da će se odnositi i na Srbe, Albance, Rome, znači na sve građane Srbije s mestom prebivališta na KiM“, rekao nam je taj izvor, koji nije želeo zvanično da govori pre objavljivanja preporuke EK. Naš izvor blizak Vladi kaže da je pregovarački tim Srbije za viznu liberalizaciju spreman za takav stav Brisela i insistira da je reč o - preporuci, koju na kraju druge institucije EU, dakle Savet Unije i Evropski parlament, ne moraju usvojiti. „Svim argumentima ćemo se boriti da ona ne bude usvojena i da beli šengen važi za sve građane Srbije“, poručuju iz Vlade.

Ipak, ukoliko zvanični Beograd dođe u situaciju „uzmi ili ostavi“, neizvesno je da li će državni vrh zbog pitanja nerešenog statusa Kosova „žrtvovati“ ponuđenu slobodu putovanja za građane centralne Srbije. Važan je i problem više od 200.000 kosovskih Srba, koji bi bili diskriminisani zbog toga što priznaju Srbiju za svoju državu. Moguće je da će Srbi koji imaju prijavljeno prebivalište na Kosovu početi da prijavljuju mesto stanovanja u opštinama centralne Srbije. To bi značilo i novi talas iseljavanja Srba s Kosova, ako ne u praksi, a ono na papiru.

Na ovu opasnost ukazuje i Momčilo Trajković, predsednik Srpskog pokreta otpora s KiM.

- Ukoliko Vlada u Beogradu bude pragmatična, otkačiće nas koji smo s Kosova, što bi značilo da odustaju od svih strategija i planova za očuvanje ove pokrajine. Ovakva vest će se sigurno loše primiti kod Srba na Kosovu, ali i kod Albanaca, jer svi žele slobodno da putuju. Na ovaj način EU uslovljava Srbiju da na neki način popusti u svom stavu o očuvanju Kosova - kaže Trajković za Danas.

Prema njegovim rečima, ukoliko uslov za slobodno putovanje bude prebivalište u centralnoj Srbiji, može se očekivati da ne samo Srbi nego i Albanci krenu u masovnu promenu mesta prebivališta.

- Prvi ću tako nešto učiniti. Prijavljen sam kod Unmika i građanin sam Kosova, a prema tumačenju Srbije građanin sam i Srbije. Odjaviću se s Kosova i prijaviti u Srbiji. To neće učiniti samo Srbi već i Albanci, pa će Srbija biti u još većem problemu, jer će u budućim popisima biti uvršteno mnogo više Albanaca nego što ih realno ima - zaključuje Trajković.

Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji, za Danasa kaže da postoji bezbednosni problem srpskih pasoša i da ukidanje viza neće važiti za građane koji imaju stare srpske pasoše. Prema njenim rečima, ukoliko Evropska komisija bude preporučila da ukidanje viza ne važi za građana s prebivalištem na Kosovu, Srbija bi trebalo da učini sve kako bi se to pitanje rešilo, i u tome sarađuje s Euleksom kao misijom EU na Kosovu.

Podsetimo, u nacrtu predloga koji bi Kolegijum EK trebalo da usvoji 14. jula u Strazburu, piše da „vizna liberalizacija važi za građane s prebivalištem na teritoriji Republike Srbije, ali ne i za građane s prebivalištem na teritoriji Kosova pod Rezolucijom 1244“. U svim dokumentima EU, s obzirom na to da nezavisnost Prištine nisu priznale sve države Unije, Kosovu se dodaje nastavak „pod Rezolucijom 1244“. U obrazloženja se navodi da su razlozi za takvu odluku bezbednosno-tehnički i da se odnose na činjenicu da vlasti u Beogradu ne kontrolišu teritoriju Kosova i da zato i ne mogu da obezbede sigurnost izdavanja dokumenata i ispunjavanje drugih uslova i merila koje je Srbija ispunila, ili je na dobrom putu da ih ispuni, na delu teritorije bez Kosova iz Mape puta za viznu liberalizaciju.

Komisija će 14. jula, odmah po usvajanju, uputiti preporuku u Savet EU i Evropski parlament, kako bi počeo da teče rok od tri meseca za mišljenje Parlamenta, da bi se izbeglo kašnjenje iz proceduralnih razloga. Cilj je da posao bude završen do 30. novembra, odnosno da na sednici Saveta ministara pravde i unutrašnjih poslova EU bude usvojena odluka da vizna liberalizacija za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju počne 1. januara 2010. godine.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner