Хроника

Европске земље се ограђују од Француске која се залаже за „циљане нападе“ на Либију

Штампа
петак, 11. март 2011.

БРИСЕЛ – Више европских земаља укључујући Немачку, Луксембург и Белгију оградило се данас од Француске која је признала либијски опозициони Прелазни национални савет и залаже се за „циљане нападе”.

Либијски лидер Моамер „Гадафи мора да зна да међународна заједница захтева његову оставку”, али „мислим да је Европљанима паметно да одлуке доносе на састанку, а не дан раније”, изјавио је новинарима у Бриселу луксембуршки премијер Жан-Клод Јункер уочи самита ЕУ.

Француска је јуче као прва земља признала опозициони Прелазни национални савет, а председник Никола Саркози ће, према најавама из Париза, данас предложити лидерима ЕУ „циљане ваздушне нападе” на Либију.

Нови немачки министар одбране Томас де Мезијер изразио је на састанку са колегама из НАТО који се данас завршава у Бриселу, скептичност по питању војне акције у Либији како би се помогло побуњеницима.

„Не треба да срљамо у нешто што не бисмо могли да завршимо. Не треба да машемо претњама које не бисмо могли да спроведемо”, рекао је немачки министар и оценио да је приоритет хуманитарна помоћ Либији и да „још није дошло време за НАТО”.

Белгијски премијер Ив Летерм је изразио жаљење што се Француска није консултовала са партнерима по питању признавања Прелазног националног савета или војне опције.

„Неопходно је да имамо заједнички став како бисмо имали већи кредибилитет за спољно деловање Европске уније”, рекао је Летерм новинарима уочи самита ЕУ.

Летерм сматра да је боље имати усклађене ставове и додао да свака војна интервенција треба да буде „са мандатом УН, на усклађен начин” и уз „извесну подршку Арапске лиге”.

Лидери ЕУ ће након ванредног састанка о Либији усвојити заједничку изјаву у чијем нацрту, како јавља агенција Франс прес, пише да Гадафи „мора одмах да оде са власти”.

У нацрту тог текста који је подложан изменама, лидери ЕУ подржавају „наставак припрема савезника у НАТО и осталих партнера како би били спремни да пруже помоћ” укључујући и увођењем „зоне забране лета”.

Европска унија, према нацрту текста, изражава „спремност да разговара са новим либијским властима” како би помогла обнови земље.

Лидери ЕУ ће данас разговарати и о пружању хуманитарне помоћи региону пошто је, према подацима УН, више од 250.000 људи од средине фебруара побегло из Либије.

Европљани такође треба да се припреме за талас миграната, а посебно су на удару Италија и Малта.

(Бета-АФП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]