уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент: Резолуција о проширењу ЕУ на Балкан, Турску и Исланд
Хроника

Европски парламент: Резолуција о проширењу ЕУ на Балкан, Турску и Исланд

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. новембар 2009.

Европски парламент усвојио је резолуцију о Стратегији проширивања Европске уније у којој се Савету министара Уније препоручује да примени прелазни трговински споразум са Србијом. Резолуција обухвата земље западног Балкана, Исланд и Турску.

У делу о Србији, у Резолуцији се "са задовољством примећује напредак који је Србија начинила, а посебно у једностраној примени прелазног споразума".

"Таква једнострана имплементација, изведена у условима финансијске кризе, показује посвећеност земље да настави на путу ка чланству у Унији" и стога ЕП "позива Савет да без одлагања одлучи о ратификацији Прелазног споразума".

Такође се подвлачи да пуна сарадња с Хашким судом представља суштински услов за напредак земаља региона ка чланству у Унији, уз позив државама западног Балкана да реше међусобне спорове како ти сукоби не би били препреке за укључивање у ЕУ.

Од Србије се тражи да настави сарадњу са Хашким трибуналом и поздравља се чињеница, коју је у извештају од 4. јуна главни тужилац Серж Брамерц истакао, да је учињен додатни напор у сарадњи са Трибуналом.

Посланици Европског парламента поздравили су потписивање протокола о сарадњи српских власти и Еулекса, али су позвали да продубљивање те сарадње, посебно на северу Косова.

Као корак у позитивном смеру, посланици Европског парламента, оценили су визну либерализацију за земље Западног Балкана.

Македонија, Црна Гора и Србија испуниле су неопходне услове за визну либерализацију, што ће омогућити њиховим грађанима путовања без виза од 19. децембра.

Власти Босне и Херцеговине и Албаније предузеле су активности како би убрзали испуњавање услова из мапе пута, оцењује се у резолуцији и предвиђа да би, уколико се напори убрзају, грађани ове две земље без виза могли да путују у земље ЕУ од јула 2010. године.

Посланици су затражили отварање дијалога о визној либерализацији са Косовом, што је пре могуће, и похвалили намере Европске комисије да ојача сарадњу са Косовом.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да ће Србија кандидатуру за чланство у ЕУ поднети онога тренутка када буде сигурна да ће тај чин бити делотворан, односно када буде јасно да ће та апликација резултирати брзим позитивним одговором ЕУ.

"Хоћемо да та одлука буде ефективна, односно да онда када аплицирамо за чланство у ЕУ, та наша апликација не стоји месецима у фиоци неке од европских комисија, већ да институције ЕУ што пре позитивно одговоре", изјавио је Тадић.

Грађанима Србије је, према његовим речима, важно што брже чланство у ЕУ, а не формално испуњавање корака ка чланства у ЕУ.

"Наша међународна активност подрзумева план и стратегију који треба да дају резултат. Уопште ме не занима како то што чинимо изгледа у јавности, већ какав је резултат онога што чинимо. Када би нас пре свега занимало како то изгледа у јавности, журили бисмо са апликацијом", рекао је Тадић.

(Мондо-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер