петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент: Спречити притиске на медије у Србији
Хроника

Европски парламент: Спречити притиске на медије у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. новембар 2010.

Брисел - Европски парламент (ЕП) у нацрту резолуције о Србији "ставља до знања да су "моћни и независни медији од највеће важности за демократију" и тражи "мере да се зајамчи независност медија од политичких притисака или других утицаја".

То се наводи у нацрту резолуције о Србији, о којој данас расправља Спољнополитички одбор ЕП, и у којој се осуђују напади и претње српским новинарима.

Истовремено се "поздрављају напори српске владе да успостави правни оквир за гарантовање слободе говора и изражавања, али се исказује забринутост због покушаја надзора и уплитања у сектор медија".

Парламентарци ЕУ наглашавају "забринутост због противречности због спорова око приватизације листа Вечерње новости и позивају владу да зајамчи равноправан поступак према свим иностраним и домаћим инвеститорима".

Европски парламент "осуђује нападе и претње српским новинарима и позива власти да то до краја истраже и виновнике напада и претњи изведу пред правду".

У предлогу резолуције, коју потом ЕП треба да усвоји на пленарном заседању, се "скреће пажња на концентрацију власништва и помањкање увида у сектор медија" у Србији.

Такође се "упозорава на случајеве објављивања приватних личних података и наглашава нужност да новинари сами уређују свој положај и да поштују етички кодекс".

Према документу ЕП, у Србији је "ниво приступа интернету и даље слаб", а европски парламентарци "указују на значај интернета за слободу медија и позивају власти да спроведу мере које донети побољшање на том пољу".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер