уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски статистички завод: Србију месечно напусти преко 4 хиљаде људи, а годишње 51 хиљада
Хроника

Европски статистички завод: Србију месечно напусти преко 4 хиљаде људи, а годишње 51 хиљада

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. септембар 2019.

 Подаци Европског статистичког завода показују да Србију месечно напусти више од 4.000 људи, а годишње 51.000, углавном младих људи, а Студија Фондације Фридрих Еберт показује да млади као разлог одласка из земље наводе економске разлоге, а од недавно и "песимистично виђење будућности српског друштва".

Студија наводи да би неке конкретне мере државе мохле бити професионално усавршавање кроз програме које би суфинансирала или стипендирала држава, подршку размени и сарадњи са колегама у иностранству, боља доступност високог образовања и усавршавања за младе из социјално угрожених група, заштита равноправности у образовању и раду, више помоћи државе у запослењу и осамостаљивању од примарне породице.

"Одлив мозгова" не погађа само Србију, већ и све оне земље "источног блока".

Пољска је као конкретну меру донела одлуку да од 1. августа њени држављани млађи од 26 година који зарађују мање око 1.600 евра месечно, неће плаћати порез на доходак. Хрватска је предложила да укине порез на доходак за особе до 25 година и смањи на пола за људе у доби од 25 до 30 година.

Исти проблем има и Грчка, чији млади и талентовани одлазе у иностранство јер у њиховој земљи нема интересантних послова.

Невладина организација "Ендевор" саветује фирме при избору радне снаге и жели да мотивише успешне грчке предузетнике у иностранству да део својих послова пребаце у Грчку.

У Србији нема конкретних мера сем жеље да се оформи тим експерата, који треба да сачини стратегију И акциони план за спречавање одласка људи из земље, али и да привуче назад оне који су отишли, каже се у саопштењу. 

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер