субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Федерација БиХ пред финансијским колапсом због "случаја Ђокић"?
Хроника

Федерација БиХ пред финансијским колапсом због "случаја Ђокић"?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. август 2010.

sud527.jpg

Бившем официру ЈНА Бранимиру Ђокићу, БиХ мора да исплати 60.000 евра, јер није у могућности да му врати стан који је имао пре рата, одлучио Суд у Стразбуру. Ако се одлука у "случају

Ђокић" примени на више од 20.000 станова који су пре рата били у власништву Срба, Федерација може да доживи финансијски колапс, оценила Влада у Сарајеву.

Влада Федерације БиХ закључила је да би могло доћи до колапса Федерације уколико се одлука Суда у Стразбуру о "случају Ђокић" примени на више од 20.000 станова које би, према тој пресуди, Федерација БиХ требало да врати бившим српским власницима.

Како је јавила Федерална телевизија, Влада Федерације БиХ је, након седнице, задужила заступницу Савета министара БиХ пред Европским судом за људска права да поднесе захтев за преиспитивање пресуде у предмету "Бранимир Ђокић против Босне и Херцеговине".

Суд за људска права у Стразбуру је одлучио да БиХ Ђокићу, бившем официру ЈНА, мора у року три месеца, од

дана када пресуда постане коначна, да исплати 60.000 евра на име материјалне и 5.000 евра нематеријалне штете, као и 200 евра за трошкове.

Немогућност да се Ђокићу врати предратни стан у Сарајеву, према одлуци Суда у Стразбуру, представља кршење одредаба Европске конвенције о заштити људских права и основних слобода, односно кршење члана који се односи на право на имовину.

У пресуди, која је изречена 27. маја ове године, наводи се да "ако се износи не исплате у идућа три месеца, каматна стопа биће повећана за три одсто".

Официр некадашње ЈНА и предавач на Војној академији у Сарајеву Бранимир Ђокић држављанин је БиХ и Србије, који тренутно живи у Нишу, а према тада важећем Закону о војним становима, откупио је стан у Сарајеву марта 1992. године. Сарајево је напустио 19. јуна 1992. године.

У августу 1998. године поднео је захтев за повраћај свог стана у Сарајеву, који је 30. марта 2000. године одбачен на основу Закона о реституцији станова из 1998. године, а надлежно министарство Кантона Сарајево потврдило је ту одлуку 30. марта 2000. године.

Идуће године, Ђокић је поднео жалбу због угрожавања људских права. Ђокић, који није успео да врати власништво над станом у Сарајеву, до данас није добио ни стан у Србији.

У пресуди суда у Стразбуру се наводи да је јасно да је подносилац захтева у овом случају претрпео нематеријални губитак који произлази из повреде Конвенције, који је потребно надокнадити.

Тај суд цитира део Анекса четири Дејтонског споразума, који је Устав БиХ, у којем пише да "све избеглице и расељене особе имају право да се слободно врате у своје домове".

Те особе имају право, у складу са Анексом седам, на враћање имовине које су били лишени током непријатељстава од 1991. године, као и право на накнаду за сву такву имовину која се не може вратити.

Све обавезе или изјаве везане за такву имовину, под присилом су ништавне.

Пресуда је у Суду у Старзбуру једногласно донета и она може, према писању босанских медија, да кошта Владу Федерације БиХ више од 2,5 милиона евра, због броја сличних случајева и тужби.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер