четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Вујановић: Црна Гора неће да трпи због Косова
Хроника

Филип Вујановић: Црна Гора неће да трпи због Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. октобар 2008.
 
Наша земља никада никоме није забијала нож у леђа, изјавио црногорски председник 
 
Подгорица, 7. октобра – Председник Црне Горе Филип Вујановић оценио је недипломатском изјаву српског министра иностраних послова Вука Јеремића који је рекао да би црногорско признање независности Косова и Метохије у овом тренутку представљало забијање ножа у леђа Србији, док је амерички амбасадор у Подгорици Родерик Мур јуче поручио да би признање Косова био „јак сигнал да је Црна Гора спремна на тешке одлуке ради очувања регионалне стабилности, али неће бити кажњена ако то не уради”.

Црногорски председник је рекао да је Јеремић „до сада показивао добар дипломатски манир, али је та изјава недипломатска”.

„Црна Гора никада никоме није забијала нож у леђа, просто је веома пажљиво ценила однос са Београдом, али не може да трпи штету за себе и своје грађане, следећи нешто што је немогуће следити”, казао је Филип Вујановић гостујући јуче на Радију Црне Горе.

Он сматра да се може очекивати да ће Србија повући свог амбасадора ако Црна Гора призна Косово.

„Апсолутно Србија неће индиферентно реаговати, то је јасно и то је порука која је из изјава очигледна, али је најважније да се нашим грађанима објасни да је Црна Гора била максимално стрпљива”, појаснио је Вујановић додавши да ће Црна Гора размислити да ли да повуче свог амбасадора уколико Србија то претходно учини.

Он је оценио да је Црна Гора показала висок степен разумевања и „од почетка врло јавно, упорно и аргументовано се залагала да се питање независности Косова реши преговорима”.

Црна Гора је, по речима Вујановића, била веома стрпљива по питању изјашњавања о независности Косова, чекајући када ће то за њен даљи интеграциони пут бити немогуће одгађати.
„Сада је заиста питање да ли смо спремни да трпимо државну штету и угрозимо наше интеграције у ЕУ и Северноатлантски војни савез или ћемо следити своје интересе и потребу да избегнемо евидентну штету”, питао се Вујановић. „Тачно је да све чланице ЕУ нису признале Косово, али им то није ни био услов да остану у Унији.”

Вујановић је подсетио да је министар иностраних послова Велике Британије Дејвид Милибанд саопштио црногорским грађанима шта је очекивање земље коју он представља, а кроз то и Уније. 
„Видели смо и да је Француска јасно саопштила да треба следити оно што је њена и политика Уније у односу на Косово. Ако вам се саопштава очекивање Француске као председавајуће ЕУ, зар је онда примерено да поднесете апликацију, а да сте игнорисали таква очекивања”, оценио је председник Црне Горе Филип Вујановић.

На другој локалној подгоричкој радио станици – Антени М огласио се амерички амбасадор у Подгорици Родерик Мур који је рекао да би претерао ако би казао да је евентуално признање чврст услов за интеграцију Црне Горе у евроатлантске институције, али да оно јесте битно, чиме је демантовао Вујановићеве аргументе о признању Косову као услову за улазак Црне Горе у ЕУ и НАТО.

„Битно је зато што је огромна већина земаља које су чланице ЕУ и НАТО већ признале Косово. Уколико се Црна Гора придружи тим земљама и призна Косово, мислим да би то био јак сигнал солидарности са тим партнерима”, поручио је Мур.

Он је, како је казао, свестан да има пуно људи у Црној Гори који су против признања независности Косова. „Разговарао сам са стотинама грађана и они су изразили забринутост поводом признавања Косова. Имам јак утисак да је ваше друштво зрело и да је преживело теже изазове него што је евентуално признавање Косова. Црна Гора може да преброди то питање”, уверен је амерички амбасадор.

Новица Ђурић
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер