субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Financial Times: Нова збрка на Косову
Хроника

Financial Times: Нова збрка на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. мај 2008.
Tony Barber

Лондон, 19. маја - Већ недељама Брисел покушава да сакрије неугодну чињеницу да се полицијско-правна мисија ЕУ на Косову нашла у политичкој, дипломатској и правној збрци. Требало је да ова иницијатива - најављена прошлог децембра уз велику помпу - прикаже ЕУ у свом најбољем издању како се успешно носи са обавезама у ратовима подељеном делу Европе, где се деведесетих година прошлог века баш и није прославила.

Међутим, званичници сада признају да не постоји ни најмања шанса да ЕУ до половине јуна заиста успе да на Косово пошаље читав тим од 1900 полицајаца, судија, тужилаца и другог административног особља, као што је то првобитно било планирано. А због чега је то тако? Зато што овлашћење да право на обављање полицијске дужности са досадашње мисије УН пренесе на нову мисију ЕУ има само Савет безбедности УН, у ком Русија има право вета.

Русија није нимало расположена да помогне ЕУ, јер се категорички противи одлуци већине земаља чланица Уније да признају независност Косова од Србије, која је проглашена у фебруару. Осим тога, Кремљ је веома јасно ставио до знања генералном секретару УН Бан Ки-муну да од њега очекује да по овом питању не чини никакве уступке Европској унији.

Тешко је поверовати да ће се овај проблем брзо решити. Последица тога је де фацто подела између северног Косова на ком махом живе Срби и остатка покрајине, где огромну већину становништва чине Албанци. Нова полицијско-правна мисија ЕУ готово ни да нема никаквог утицаја на северу Косова и узалудно би било веровати да ће Србија и Русија дозволити да га стекне.

Можда једини трачак наде у свему овоме представља недавна изборна победа проевропских снага окупљених око председника Бориса Тадића. Међутим, још се не зна да ли ће нову српску владу формирати ове снаге или милитантна коалиција социјалиста и националиста.

Можете слободно додати Косово на своју листу проблематичних подручја на периферији ЕУ, која ће нам још дуго задавати главобољу.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер