Хроника

„Фокс њуз“: Доналд Трамп представио новинарима нови брзи тест за коронавирус - резултат за пет минута

Штампа
уторак, 31. март 2020.

Председник САД Доналд Трамп је ноћас новинарима представио нови брзи тест који би требало да може да у року од свега пет минута потврди позитиван резултат на коронавирус, а неколико минута дуже му треба за негативан, јавила је америчка ТВ Фокс њуз.

Старији тестови, развијени у лабораторијама, могу дати резултат за четири до осам сати.

Говорец́и у Белој кући током конференције за штампу, председник је отворио кутију компаније "Абот" (Абботт Лабораториес) и новинарима показао нови брзи тест.

"Аботова" "касета за тестирање" уклапа се у преносиви уређај компаније "ИД НОW", који се користи у болницама, клиникама и лекарским ординацијама. Компанија "Абот" је саопштила да ц́е следец́е недеље нови тест дати пробраним здравственим установама хитне медицине.

Неколио дана пре Трампове објаве новог комплета за брзи тест фирме "Абот" та компанија је рекла да јој је Управа САД за храну и лекове дала хитно одобрење да производи "тест на бази уложака" (цартридге). Та компанија каже да њен тест даје негативан резултат за 13 минута када вирус не буде откривен.

Сједињене Државе недељама покушавају да повећају тестирање на корона вирус после низа проблема с првобитним тестом који је дизајнирала државна служба. Док САД по тестирању заостају за другим земљама, дневни капацитет тестирања ипак расте, јер је тестове развило више произвођача дијагностике и великих лабораторија.

Пре одобрења датог "Аботу", власти су у протеклој недељи одобриле друга два брза теста.

Трамп је рекао да је до сада у САД обављено већ милион тестова што је "прекретница у нашем рату против коронавируса".

Медјутим, указала је агенција АП, није јасно да ли та бројка представља број тестираних пацијената или обрађених узорака. Са више од 330 милиона становнника, један милион тестираних пацијената би представљао отприлике једну трец́ину једног процента укупног броја градјана САД.

Здравствени стручњаци кажу да би у САД требало тестирати 100.000 до 150.000 људи дневно да би се вирус пратио и зауздало његово ширење, али лабораторије извештавају да засад тестирају око 80.000 до 90.000 пацијената дневно.

САД су сада водец́е у свету по броју инфекција, са више од 143.000 потврђених случајева које је забележио Центар за системску науку и инжењерство (ЦССЕ) Универзитета "Џонс Хопкинс". Око половине потврђених случајева, односно Више од 73.000 је у Њујорку и Њу Џерсију.

Трамп је поновио да треба практиковати "друштвено дистанцирање" ради спречавања ширења заразе и напоменуо да се мере његове администрације, које је продужио до априла, нец́е много променити у суштини, иако ц́е се "можда мало заоштрити", а додао је да остаје ограничење путовања у стране земље.

Трамп је у недељу продужио савезне смернице о "друштвеном дистанцирању" до 30. априла, док је раније предвидео да оне нец́е бити потребне већ од 10. априла.

"Економија је број два, мој фокус је спасавање живота људи", рекао је ноћас председник.

Трамп се на конференцији за штампу вербално сукобио с репортером ТВ ЦНН јер му је, како је оценио, поставио "гадно, подло питање" о његовом умањивању опасности од корона вируса пре но што је пандемија стигла у САД.

Председник је рекао да тада "није хтео да изазове панику" и да је сада "веома поносан на активност радне групе Беле куц́е за корона вирус".

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]