среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фондација "Фридрих Еберт" из Приштине објавила текст нацрта Статута Заједнице српских општина: "ЗСО је правно лице основано у складу са Уставом и правним системом Косова"
Хроника

Фондација "Фридрих Еберт" из Приштине објавила текст нацрта Статута Заједнице српских општина: "ЗСО је правно лице основано у складу са Уставом и правним системом Косова"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2023.

 Фондација Фридрих Еберт из Приштине представила је Нацрт статута Заједнице српских општина (ЗСО), коју је израдила у партнерству са Европским институтом за мир (ЕИП), у којем се истиче да је "ЗСО правно лице основано у складу са Уставом и правним системом Косова".

У тексту, који је данас објављен у целости, наводи се да је Статут највиши правни акт ЗСО, који би требало да усвоји Оснивачка скупштина те заједнице, састављена од представника скупштина општина учесница у складу са Законом о потврђивању Првог споразума и Уставом Косова.

„Статут ц́е бити усвојен правним актом Владе Косова и преузима снагу уредбе Владе у складу са правним системом Косова, након разматрања од стране Уставног суда“, наводи се у представљеном тексту.

Нацртом се утврђује да је Скупштина ЗСО орган надлежан за измене Статута, као и да његове измене и допуне морају бити по истој процедури, као и процедуре усвајања.

Додаје се да ЗСО (у тексту представљене као Асоцијација/Заједница) чини десет општина (са српском већином) и заступа њихове интересе и интересе својих становника.

Истиче се да је чланство у ЗСО добровољно, а да се процедуре за додатно чланство, искључење из чланства и распуштање ЗСО утврђује Статутом.

„Асоцијација/Заједница нец́е заменити нити умањити права и интересе заједница у Републици Косово, како је то предвиђено њеним Уставом и предвиђено правним системом“, наводи се у нацрту.

Према том нацрту, активности ЗСО заснивају се на принципима добровољног учешц́а његових чланова, унапређења демократије и локалне самоуправе, као и поштовања одредби о заштити и заступању права и интереса заједница уграђене у Устав и законе Косова.

У нацрту се наводи да општинске власти приступају тој заједници на основу одлуке својих скупштина општина, у складу са законским одредбама које регулишу одлучивање тог општинског органа.

Према том нацрту, ЗСО се може распустити само одлуком њене Скупштине коју је усвојила двотрећинска вец́ине њених чланова, док у случају да одлуку о распуштању донесе Скупштина, распуштање врши Влада Косова.

„Асоцијација/Заједница ц́е имати своје званичне симболе, укључујуц́и грб и заставу, које ц́е дизајнирати Управни одбор Асоцијације/Заједнице у складу са Уставом Републике Косово и локалним законима“, додаје се у предложеном тексту.

ЗСО, према том нацрту, има право на сопствени интегрални буџет, банковне рачуне и има право да поседује имовину и да се бави финансијским трансакцијама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер