Хроника

Француска: Најмање 500.000 људи у генералном штрајку широм земље због најављених реформи пензионог система, обустављен железнички и авио саобраћај, у Паризу се чуле експлозије, полиција употребила сузавац и водене топове

Штампа
четвртак, 05. децембар 2019.

Најмање 500.000 људи изашло на улице широм Француске због најављених реформи пензионог система, преносе француски медији. Полиција у Нанту и Паризу употребила водене топове и сузавац. У притвору десетине људи. Обустављен железнички саобраћај. На париском аеродрому "Орли" отказано 20 одсто летова, јавља "Ројтерс".

Ситуација у Паризу све је напетија – хиљаде демонстраната ушло је у сукоб са полицијом, која је испалила сузавац и водене топове.

Паризијен пише да су се у граду чуле експлозије. Само у престоници је до сада ухапшено 87 особа.

Паризијен: У црвеним прслуцима синдиката кроз градове маршира 500.000 људи

Како јавља Монд, од Марсеља на медитеранској обали до Лила на северу земље организовано је 245 окупљања.

У црвеним прслуцима синдиката кроз градове маршира око 500.000 људи, пише Паризијен. 

Најмање 280.000 људи изашло је на улице широм Француске због најављених реформи пензионог система, преносе француски медији. Полиција у Нанту и Паризу употребила је водене топове и сузавац. У притвору се налази 87 особа. Обустављен је железнички саобраћај, а на париском аеродрому „Орли” отказано 20 одсто летова, јавља Ројтерс.

Један број демонстраната разбијао је излоге радњи, палио контејнере, гађао припаднике полиције петардама, на шта је полиција одговорила бацањем сузавца. Том приликом је повређена повређена дописница РТ Шарлот Дубенски.

У Паризу је приведено 60 лица. У Паризу, Бордоу, Нанту и Лиону дошло је до сукоба између демонстраната и полиције.

Демонстранти у Нанту гађали су разним предметима полицију, након чега је она употребила сузавац и водене топове. Ухапшено је шест особа, јавља Ројтерс.

Ројтерс јавља да је сукоб избио и у Паризу, где је полиција употребила сузавац.

Према најновијим подацима полиције, у притвору је 87 особа.

Како пише Монд, од Марсеља на медитеранској обали до Лила на северу земље организовано је 245 окупљања.

У црвеним прслуцима синдиката кроз градове маршира око 280.000 људи. Њих обезбеђује око 6.000 полицајаца, укључујући више десетина припадника служби за брзо реаговање на моторима.

„Макрон се изгубио” и „Не дирајте наше пензије” 

У Лиону и Марсељу на хиљаде учесника протеста носи транспаренте на којима пише „Макрон се изгубио” и „Не дирајте наше пензије”, преноси Ројтерс.

У генералном штрајку због реформе пензионог система учествују запослени у школама, трговинама, адвокати, медицински радници, запослени у ваздухопловству, железници, јавља Би-Би-Си. У Авињону су се штрајку придружили и ватрогасци.

Блокада саобраћаја и отказани летови

Затворен је метро и обустављен железнички саобраћај, а сви возови „Евростара” отказани су од данас до 9. децембра. Са француских аеродрома неће полетети петина авиона. На париском аеродрому „Орли” отказано је 20 одсто летова, јавља Ројтерс.

„Јавни превоз ће данас бити веома отежан, као и сутра, а вероватно и овог викенда”, изјавио је заменик министра саобраћаја Жан Батист Ђебари за радио РТЛ, преноси Ројтерс.

Због штрајка синдиката, који протестују због најављене измене пензионог система, затворен је Ајфелов торањ и музеј Орсеј, док је музеј Лувр саопштио да ће каснити са отварањем као и да ће поједине просторије бити затворене.

У саопштењу компаније СЕТЕ, која управља Ајфеловим торњем, наводи се да тај париски симбол нема довољан број особља за отварање торња уз оптималан прихват посетилаца, преносе агенције.

Грађани наводе да користе приградски воз, јер метро не ради.

„Ово је штрајк за наше пензије. За њих треба да се боримо. Ја сам државни службеник, а измене нас све погађају”, наводи један од грађана.

Грађани штрајкују због контроверзне реформе државног пензионог система, коју је председник Емануел Макрон најавио у кампањи пред изборе 2017. године.

Он жели да поједностави систем одласка у пензију, у коме сада постоје 42 различита модела, и да их сведе на један.

Ова промена ће знатно утицати на јавни сектор, који је до сада имао „специјални третман” и могућност исплате компензација за теже услове рада.

Последњи штрајк оваквог незадовољства био је 1995. године, када је земља „стала” на три недеље.

Милиони радника у јавном и приватном сектору морају да раде дуже од законске границе

На масовни протест позвали су синдикати, гневни због плана Макронове Владе да спроведе свеобухватну пензиону реформу, која ће, по њиховом мишљењу, уназадити пензије многим радницима. У штрајку учествује велики број просветних и здравствених радника, контролора лета, радника на железници и ватрогасаца.

Макронова Влада тврди да је обједињавање пензионог система и ослобађање од 42 „посебна“ режима за секторе у распону од железничких радника до адвоката и особља Париске опере од пресудног значаја за одрживост финансијског система током старења француског становништва.

Међутим, синдикати кажу да ће увођење „универзалног“ система за све значити да милиони радника у јавном и приватном сектору морају да раде дуже од законске границе за пензионисање (62 године) или ризикују да се суоче са озбиљним падом својих пензија.

Синдикати најављују да неће одустати од штрајка, све до испуњења њихових захтева. Необично је да су протести отпочели пре него што су обелодањени детаљи било какве реформе пензионог система. Притом, иако је рејтинг председника Макрона у порасту након протеста „жутих прслука“, нека истраживања јавног мњења говоре да чак 89 одсто француског становништва верује да њихова земља доживљава „социјалну кризу“.

(РТС, Инсајдер, Спутњик)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]