Хроника

Француска: Независна истрага показала да су свештеници Kатоличке цркве сексуално злостављали више од 200.000 деце у протеклих 70 година

Штампа
понедељак, 11. октобар 2021.

Скандал о сексуалном узнемиравању деце под плаштом католичке цркве поново је у центру пажње јавности. Више од 200.000 деце у Француској, према најновијим истраживањима, били су жртве сексуалног злостављања свештеника Kатоличке цркве. Због најновијих оптужби, јавно мњење захтева радикалне казне против клера који је злоупотребио свој положај, а Ватикан је најавио реформу црквених закона.

Француски свештеници сексуално су злостављали више од 200.000 деце у протеклих 70 година, показују резултати истраге коју већ две године спроводи независна комисија. Kатоличка црква је дуго жмурила на злостављање деце, јер прве жртве злостављања пријављене су још пре 20 година, али тек у последње две године клер је показао спремност да загребе у рад свештенства.

Идентификовано је 3.200 педофила. У резултатима истраге наводи се да је црква годинама показивала "дубоку, комплетну и окрутну равнодушност" и не само што није предузела мере да спречи злостављање, већ је понекад и свесно повезивала децу са предаторима.

Већина жртава били су дечаци, многи од њих узраста од 10 до 13 година.

"Ми не смемо да гурнемо под тепих проблем сексуалног злостављања католичких свештеника јер то није иза нас. Није искорењено, и подсећам да су и у протеклих 30 година од 1990. до 2020. забележени нови случајеви. Жртвама се не верује, не слушају их и сматра се да су и саме криве за то што им се догодило", истакао је Жан Марк Сове, шеф истражне комисије.

Потресна сведочења

Извештај Независне комисије је на 2.500 хиљаде страна забележио потресна сведочења. Систематска педофилија руинира углед католичке цркве, каже оснивач удружења жртава који је као 13-годишњак био жртва свештеника.

"Ја сам доживљавао тог свештеника као неког бога, неког ко ми никад не би наудио. Али, када сам се нашао полунаг на кревету и када ме додиривао, схватио сам да је то нешто погрешно, али када сте дете, једноставно не можете да одреагујете. Парализовани сте страхом и збуњеношћу, јер сте са човеком који је ауторитет и коме се верује, али ипак осећате да то није у реду. И тако то носите у себи као неки тумор који расте и изједа вас и физички и психички", сведочи Оливие Савињон, председник удружења жртава сексуалног злостављања.

Срамно финансијско обештећење жртава

Kатоличка црква је најавила да ће у марту следеће године обезбедити финансијску помоћ као обештећење жртвама сексуалног злостављања.

"Сума коју су на конференцији епископа утврдили у износу од три до пет хиљада евра за обештећења жртвама, заправо је срамна, јер је та особа преживљавала дугогодишње силовање. То не може да буде компензација за дугогодишње насиље", упозорила је Антоанет Фрети, адвокатица.

На то је посебно упозорила јер је реч о малолетним лицима и подвукла да је то омаловажавање и личности и пијетета детета.

"Срамите се! Црква мора да се суочи са истином да сусвештеници оптужени за сексуално узнемиравање! Урушили су достојанство човека али и институције које су представљали и којима је народ веровао", поручио је Франсоа Дево, оснивач удружења Слободна реч.

Нови закони о кажњавању бискупа и црквених званичника

Шеф француске бискупске конференције најавио је радикалне казне за злостављање.

"Свима који су били жртве сексуалног злостављања, првенствено деца али међу оштећенима има и свештеника калуђерица, изражавам стид и жаљење за страхоте које су преживели. Осуђујем и извијавам се у име свих оних који су то хтели да заташкају и нису желели да чују вапаје жртвава. Они су изнерверили исконске симболе цркве и за то морају да одговарају", нагласио је Ерик Де Бофор, председник конференције епископа Француске.

Папа Фрања је усвојио нове законе о кажњавању бискупа и других високих црквених званичника ако не заштите своје вернике.

Први пут да црквени закон званично признаје као кривично дело методу коју користе сексуални предатори да би изградили однос са својим жртвама, а затим их сексуално експлоатисали.

Законом се такође елиминише велики део дискреционе праксе која је годинама омогућавала бискупима и другим високим званичницима цркве да игноришу или заташкавају случајеве злоупотреба.

Нови кривични законик инкорпорира те промене, у исто време истиче се да оптужени свештеници морају да се сматрају невиним док се не докаже супротно.

Нови закон ступа на снагу 8. децембра.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]