Хроника

"Фридом хаус": Србија је и даље у групи "делимично слободних" земаља, СНС нагриза политичка права и грађанске слободе, вршећи притисак на независне медије и опозицију

Штампа
среда, 03. март 2021.

Србија и Сједињене Америчке Државе (САД) налазе се међу 25 држава света у којима је забележен најзначајнији пад у области политичких права и грађанских слобода током последње деценије, један је од закључака извештаја "Слобода у свету 2021 - Демократија под опсадом" међународне невладине организације Фридом хаус.

Како пише Глас Америке, према подацима организације са седиштем у Вашингтону – Србија је у 2020. назадовала за два поена и сада их има укупно 64, док су у случају САД забележена три негативна бода – због чега их, после промене, имају 83.

То конкретно значи да је Србија од 2010. назадовала за укупно 14, а САД за 11 поена. Међутим, упркос томе, САД су и даље категоризоване као слободна земља.

Фридом хаус о Србији

Фридом хаус описује Србију као демократију у којој се у условима конкуренције одржавају вишепартијски избори.

„Међутим, у последњих неколико година владајућа Српска напредна странка (СНС) константно угрожава политичка права и грађанске слободе, вршећи притисак на независне медије, политичку опозицију и организације цивилног друштва“, указано је у извештају Фридом хауса.

Кључни догађаји у 2020. према тумачењу Фридом хауса:

– Изборна листа СНС победила је на парламентарним изборима одржаним у јуну 2020. освојивши значајну већину. Опозиционе партије које су чиниле чланице претходног сазива Скупштине махом су бојкотовале гласање – тврдећи да су избори били нерегуларни. У фебруару 2020, неколико недеља пре него што су избори расписани, спуштен је изборни ценсус у намери да се умањи ефекат бојкота.

– Полиција је употребила силу против демонстраната окупљених током протеста у јулу 2020. због најаве пооштравања мера за сузбијање пандемије Ковида 19, незадовољства због других видова државне политике и председника Србије Александра Вучића. Уочено је да је полиција нападала демонстранте, пролазнике и новинаре у покушајима да растера грађане са улица.

– Реакција званичника на пандемију коронавируса била је нетранспарентна. Ускраћиване су информације о смртним случајевима повезаним са пандемијом у институцијама социјалне заштите, упркос позивима на њихову објаву током јула. Здравствени радници који су критиковали поступање власти у вези са пандемијом суочавали су се са репресијом и отпуштањима. Потписници отвореног писма објављеног у јулу 2020. подвргнути су дисциплинским поступцима.

Србија је и даље у групи "делимично слободних" земаља и пала је у односу на прошлу годину за два места - на 64, наводи се у данас објављеном годишњем извештају Фридом хауса, у којем се додаје и да су власти у Србији на пандемију корона вируса одговориле нетранспарентно.

У категорији политичких права Србија је добила 22, од укупно 40 бодова, а у категорији грађанских слобода 42, од укупно 60.

Последњих година владајућа Српска напредна странка (СНС) нагризала је политичка права и грађанске слободе, вршећи притисак на независне медије, политичку опозицију и организације цивилног друштва, наводи се у извештају.

 “Слобода у свету” је годишњи извештај Фридом хауса о политичким правима и грађанским слободама који се састоји од бројчаних оцена и описних текстова за сваку земљу и одређену групу територија.

У новом извештају обухваћен је период од 1. јануара до 31. децембра 2020.

Земља добија максимум четири поена за сваки од десет индикатора за политичка права и за сваки од 15 индикатора за грађанске слободе, па је максимални број бодова за политичка права 40, за грађанске слободе 60, односно укупно 100.

(Бета, ГласАмерике)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]