уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: Mного je могућих последица, aко Црна Гора не изађе дубокe политичкe и институционалнe кризе. Главни задатак је да се одмах попуне упражњена места у Уставном суду, а затим да се иде на изборе
Хроника

Габријел Ескобар: Mного je могућих последица, aко Црна Гора не изађе дубокe политичкe и институционалнe кризе. Главни задатак је да се одмах попуне упражњена места у Уставном суду, а затим да се иде на изборе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. јануар 2023.

Специјални изасланик Сједињених Држава за Западни Балкан Габријел Ескобар упозорио је на "много могућих последица" ако Црна Горе не реши вишемесечну дубоку политичку и институционалну кризу, јавља данас Глас Америке (ВОА).

„Црна Гора је у веома дубокој кризи. Близу је институционалног колапса каквог скоро нисам видео у било којој земљи. Нема владе. Пале су две владе и није било напретка у формирању још једне. Немају кворум у Уставном суду који би могао да потврди нове изборе“, рекао је Ескобар у интервјуу за Глас Америке, током посeте Београду.

Он је подсетио да на пролеће истиче мандат председника Мила Ђукановића.

Председница Скупштине Црне Горе Данијела Ђуровић недавно је расписала председничке изборе за 19. март.

„Може се догодити да немају председника да повери мандат (за састав Владе), да немају владу да крену напред и Уставни суд да одобри све одлуке и потврди резултате избора“, нагласио је Ескобар за Глас Америке.

Амерички званичник је поновио да је главни задатак да се одмах попуне упражњена места у Уставном суду, „а затим да се иде на изборе“.

„Морају да почну са Уставним судом. И ван тога, верујемо – и анкете показују – да огромна већина грађана жели нове изборе“, рекао је Ескобар, оценивши да би то требало да буде почетак.

Он је је, позивајући се на мишљење Венецијанске комисије, поручио и да је веома опасна било каква помисао да се „Устав мења простом већином“.

„Већ смо рекли да нисмо сигурни да би то била уставно валидна влада. Нисмо сигурни да би могли да се ослонимо на одлуке такве владе. Охрабрили смо их да то не раде“, закључио је Ескобар.

Глас Америке подсећа да је парламентарна већина крајем децембра лидера прогласила ДЕМОС Миодрага Лекића за мандатара за састав нове Владе Црне Горе на основу спорних измена Закона о председнику које је претходно усвојила у Скупштини, упркос негативном мишљењу Венецијанске комисије.

Званичници САД и Европске уније упозорили су да не би требало бирати владу на основу измена, навдои ВОА.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер