петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Разговори у Копенхагену пред колапсом?
Хроника

Гардијан: Разговори у Копенхагену пред колапсом?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. децембар 2009.

На самиту о климатским променама у Копенхагену "процурели" документи који би могли да униште двогодишње међународне преговоре. Кинеска делагација критиковала планове САД-а, Европске уније и Јапана, који се односе на смањење емисија штетних гасова.

Разговори у Копенхагену о спречавању климатских промена нашли пред потпуним расулом, пише британски Гардијан.

Земље у развоју су, наиме, љутито реаговале на "процуреле" документе који показују да ће се од светских лидера идуће седмице тражити да потпишу споразум који даје већа овлашћења богатима, док ће истовремено улога Уједињених нација у свим будућим преговорима о том проблему бити знатно умањена.

Посматрачи оцењују да је обелодањивање текста договореног на тајним преговорима потпуно обезвредио двогодишње међународне разговоре, који су били припрема за самит у Копенхагену.

Истовремено, напомиње Гардијан, споразум чији садржај је открио управо овај лист, представља знатно одступање од начела из протокола из Кјотоа, према којима се од богатих земаља захтева да предузму одлучну и обавезујућу акцију у погледу смањења испуштања штетних гасова у атмосферу, док сиромашне земље немају тако велику обавезу да делују.

Тајмс пише о компромисном решењу о којем учесници самита преговарају на предлог и уз посредовање Британије.

Према том предлогу, Кини, Индији и другим земљама у развоју било би дозвољено да премаше своје квоте за смањење емисије угљендиоксида, а да при томе не би биле суочене са санкцијама.

С друге стране, од богатих држава би се захтевало да се обавежу да ће смањити испуштање штетних гасова испод садашњег нивоа, а ако то не ураде биле би кажњене.

Сједињене Државе разматрају тај компромис, али су забринуте да ће Кина, која већ предводи у емисији гасова који изазивају ефекат стаклене баште, моћи да игнорише циљеве које би требало да, попут осталих земља у развоју, зацрта у акционом плану.

На тај начин, сматрају амерички званичници, Кина би била у стању да додатно подстакне свој економски развој, пише Тајмс.

На данашњем заседању, вођа кинеске делегације Су Веи, критиковао је америчку понуду да смањи емисију гасова с ефектом стаклене баште за три одсто до 2020. у односу на ниво из 1990. године, рекавши да не може да се сматра значајном.

Су Веи, је осим америчког, критиковао и циљеве Европске уније и Јапана, који се односе на смањење емисија штетних гасова до краја наредне деценије.

Наиме, Кина сматра да је редукција од 20 одсто коју је најавила Унија, недовољна, док Јапан, како каже Су Веи, поставља немогуће услове у понуди за смањење од 25 одсто до 2020. године.

Кина, као највећи емитер гасова у свету понудила је да своје емисије успори до 2020. године, одбацивши међутим апсолутно смањење, јер мора да се усредсреди на сузбијање сиромаштва у земљи.

Научни панел за климу указао је на то да би проценти морали да се крећу између 25 и 40 одсто, како би се избегло да глобално загревање до 2020. године оде предалеко.


Према подацима Светске метеоролошке организације, оно је већ прешло границе, будући да је последња деценија била најтоплија у протеклих 160 година, откако се води евиденција о температурама 2009. година, пета је најтоплија година у историји.

Када је реч о заштити животне средине, немачка компанија "Сименс" упоредила је тридесет европских престоница у осам категорија, прогласивши Копенхаген за еколошки најзеленији град у Европи. Следе га Стокхолм, Осло, Беч и Амстердам.

Београд заузима незавидну 27-му позицију, а иза њега су Букурешт, Софија и Кијев.

Око 20 милиона људи остало је у 2008. години без дома због природних катастрофа, условљених глобалним загревањем, а у годинама које долазе ситуација би могла бити још гора.

У наредне четири деценије, због климатских промена, може се појавити чак милијарду бескућника, упозорено је у студији Међународне организације за миграције (ИОМ), достављеној учесницима конференције о клими, која се одржава у Копенхагену.

Скуп тече под покровитељством УН, а међу 15.000 учесника је и стотинак шефова држава и влада, укључујући и лидере земаља које се сматрају највећим загађивачима - САД и Кине.

Многи аналитичари га сматрају последњом приликом за постизање општег договора како да се "спасе планета", односно избегну погубне последице ефекта "стаклене баште", коју ствара неконтролисано емитовање угљенмоноксида и других опасних гасова.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер