четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Србија нема чему да се радује
Хроника

Гардијан: Србија нема чему да се радује

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. децембар 2009.

Упркос томе што је Србија остварила многе успехе по питању европских интеграција, закључно са предајом кандидатуре за чланство у ЕУ, Београд нема много разлога да се радује, оцењује "Гардијан" у свом коментару.

Додаје се да је начин на који су неке земље ЕУ третирале Србију, дуго био критикован као "дрска хипокризија" и да је то било видно и из холандске блокаде Прелазног споразума, али и односа који је Запад имао према Милошевићу.

- Ревност холандског министра Максима Ферхагена када се ради о инсистирању да сви који су починили злочине против хуманости законски одговарају била би вредна хвале уколико би он задржао ту постојаност и по питању других конфликата... Нико од особља НАТО није одговарао пред Трибуналом у Хагу, иако су приликом бомбардовања СРЈ 1999, које нису одобриле УН, коришћене касетне бомбе и друго неконвенционално наоружање - наводи се у коментару.

Додаје се да Милошевић од Запада није проглашен за главног негативца само због "страшних злочина против Албанаца", већ зато што није желео да прихвати "европска неолиберална правила на којима почива глобална економија".

- ЕУ и САД су у последњој деценији вршили притисак на српске власти да спроведу до краја приватизацију државне имовине, јер је то сада стандардни услов за чланство у ЕУ... У Србији је од пада Милошевића извршено 1.800 приватизација, па је тако највећи део металске индустрије сада у рукама "УС Стила", док је националну ауто-индустрију купио "Фијат", и то по релативно ниским ценама због лошег стања у коме су биле те фабрике. Србију чини јединственом (у процесу приватизације) и то што су многе фабрике на продају прво биле оштећене у НАТО бомбардовању, што је омогућило западним компанијама да их потом купе за багателу - пише "Гардијан".

Британски лист додаје и да је буџет Србије за 2010. "највећим делом писан у Бриселу и Вашингтону, седишту ММФ-а који је великодушно дошао да спасе Србију"!

- Ни пензионери, чија примања су смањена као залог међународним институцијама, неће просперирати од чињенице да је, тренутно, рука историје потапшала по рамену њихову земљу. Они ће у 2010. осетити хладан туш - наводи Гардијан.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер