петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Упркос успесима Србија нема разлога за радовање
Хроника

Гардијан: Упркос успесима Србија нема разлога за радовање

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. децембар 2009.

Светски медији у данашњим извештајима о подношењу захтева за чланство у Европској унији указују да главна препрека за даљу европску интеграцију земље остаје хапшење хашког оптуженика Ратка Младића.

Упркос томе што је Србија у последње време остварила многе успехе по питању европских интеграција закључно са данашњом предајом захтева за кандидатуру за чланство у ЕУ, Београд нема много разлога да се радује, оцењује се у коментару објављеном данас на сајту Гардијана. У коментару се оцењује да је начин на који су неке европске владе третирале Србију дуго био критикован као "дрска хипокризија" и додаје да је то било видно и из холандске блокаде Прелазног споразума Београда и Уније, али и из односа који је Запад имао према некадашњем српском лидеру Слободану Милошевићу.

"Ревност холандског министра спољних послова Максима Ферхагена када се ради о инсистирању на томе да сви који су починили злочине против хуманости треба законски да одговарају била би вредна хвале уколико би он задржао ту конзистентност и по питању других конфликата", пише у тексту.

Као пример се наводи Ферхагеново противљење испитивању евентуалних израелских ратних злочина у Гази. Додаје се и да нико од особља НАТО није до сада одговарао пред међународним трибуналом у Хагу, иако су приликом бомбардовања Савезне Републике Југославије (СРЈ) 1999. које нису одобриле УН, како се подсећа, коришћене касетне бомбе и друго неконвенционално наоружање.

Србија је охрабрена недавним одлукама ЕУ да одблокира прелазни споразум са Београдом и укине визе за српске грађане. Чланство Србије у ЕУ, међутим, и даље зависи од хапшења хашких оптуженика који су у бекству, пише агенција Асошијетед прес и подсећа да је више чланица ЕУ рекло да Београд мора предати бегунце за даље приближавање том блоку.

Агенција Ројтерс оцењује да је захтев Србије за пријем у чланство ЕУ покушај да коначно окрене леђа рату, сиромаштву и изолацији деведесетих година прошлог века. Агенција такође додаје да је хапшење хашког оптуженика Ратка Младића највећа препрека за остварење европских амбиција и оцењује да су мале шансе за даље напредовање на том путу док је Младић на слободи.

Франс прес извештава да Србија, девет година након пада Слободана Милошевића, потврђује свој "стратешки циљ" да се једног дана придружи Европској унији. Али, улазак те бивше југословенске републике у ЕУ неће уследити пре периода, како се оцењује, 2014-2018. због бројних проблема који остају да се реше. Нерешено питање проглашења независности Косова представља велики знак питања и улазак изгледа мало вероватан пре него што буде пронађено решење, оцењује АФП.

Француска агенција указује да пред српским властима остаје и велики број задатака - борба против корупције и организованог криминала, стварање конкурентније привреде, јачање административних капацитета за спровођење реформи које тражи Европа, заштита медија и друго.

Србија је предала захтев за чланство у ЕУ, али још мора да савлада највећу препреку - хапшење преостале двојице хашких бегунаца пре него што почне преговоре о чланству, оцењује британски BBC. BBC додаје да је, након укидања шенгенских виза, Србија одлучила да је сада прави тренутак за подношење захтева за чланство у ЕУ, али да неке земље, као што су Холандија и Велика Британија, сматрају да је то преурањено и да је требало да сачека ратификацију Споразума о стабилизаицји и придруживању са ЕУ.

Шпанска агенција EFE у извештају о предаји захтева за чланство Србије у ЕУ наводи да је председник Србије Борис Тадић изразио наду да би Србија могла постати пуноправна чланица ЕУ 2014, иако је признао да "то неће бити лако".

Агенција Блумберг пише да Србија настоји да поврати углед након ратова, али и истиче да хапшење Ратка Младића остаје услов за окончање преговора о чланству у ЕУ.

Професор са Оксфорда Марк Алмонд указује да постоји известан замор у проширењу ЕУ и да ће вероватно бити пооштрени услови за испуњавање критеријума за чланство. Међутим, шеф француске дипломатије Бернар Кушнер рекао је данас у Паризу да је "Западни Балкан део Европе" и да је "то увек био став Француске". Али, и он је указао да "хапшење Младића остаје наша опсесија".

Аналитичар агенције Стандард и Пур Марко Мрсник сматра да би даље напредовање ка интеграцији ЕУ могло да повећа могућност за потенцијални привредни раст, преноси Блумберг.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер