четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерална скупштина прихватила нацрт резолуције Србије
Хроника

Генерална скупштина прихватила нацрт резолуције Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. октобар 2008.

 

БЕЧ, 8.октобра (Танјуг) - Под ознаком "хитно" аустријска новинска агенција АПА пренела је данас после подне вест о усвајању резолуције Србије у Генералној скупштини УН, којом се од Међународног суда правде тражи саветодавно мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије.

"Након жучне дебате, Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију коју је поднела Србија, пошто је 77 од 192 чланице УН гласало за захтев Београда, шест против и 74 се суздржало", подвлачи АПА.

Србија, преноси агенција, је у резолуцији поставила питање "да ли је једнострано проглашење независности од стране привремених институција администрације на Косову у сгласности са међународним правом".

АПА подсећа да је Косово 17. фебруара прогласило независност и да је до сада признато од стране 48 држава, међу којима 22 земље ЕУ.

Присталице захтева Србије аргументују да свака земља има право да затражи мишљење МСП.

Такође, АПА преноси да су САД гласале против захтева Србије, уз аргумент да је ствар земаља чланица да оцени независност Косова, уз констатацију да је независност неповратна.

ОДУСТВО ЈЕДИНСТВА ЗЕМАЉА ЕУ

МОСКВА/ЊУЈОРК, 8. октобра (Тањуг) - Руске новинске агенције јавиле су вечерас из седишта УН да је Генерална скупштина Светске организације прихватила нацрт резолуције Србије којом се од Међународног суда правде тражи саветодавно мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије.

Наводећи да је за резолуцију гласало 77 делегација, шест било против а 74 уздржаних, агенција Итар-Тасс оцењује да је карактеристично да је током дискусије пред гласање показано одсуство јединства мишљења међу представницима земаља Европске уније о том питању.

Тако су се, између осталог, представници Француске и Велике Британије при гласању уздржале, а представници Румуније, Шпаније и Кипра подржале су документ.

Руска државна агенција подсећа да је Међународни суд главни судски орган УН, у чијој су компетенције спорови међу државама и доношење саветодавних закључака о било ком правном питању по захтеву Генерлане скупштине или Савета безбедности.
Суд се састоји од 15 судија који се бирају независно од држављанства, наводи Итар-Тасс.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер