четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерална скупштина УН деветог септембра расправља о српској резолуцији
Хроника

Генерална скупштина УН деветог септембра расправља о српској резолуцији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. август 2010.

Генерална скупштина Уједињених нација расправљаће 9. септембра о резолуцији о Косову, коју је Београд поднео после објављивања мишљења Међународног суда правде.

Како је Радио-телевизији Србије потврђено, Генерална скупштина Уједињених нација ће о резолуцији о Косову, коју је Београд поднео после објављивања мишљења Међународног суда правде, расправљати 9. септембра.

Истог дана требало би и да се гласа о резолуцији, али то ће зависити од тока расправе и одлуке коју, у консултацији са заинтересованим странама у УН, буде донела Либија, земља која председава Генералној скупштини.

Либија је, како преносе београдски листови, уважила захтев Србије да се расправа одржи 9. септембра, на дан када ће Генерална скупштина УН расправљати о резолуцији Азербејџана у вези са ситуацијом у Нагорно Карабаху.

Тог дана заседању ће први пут присуствовати амбасадор Европске уније која је добила статус посматрача у светској организацији.

Коментаришући резолуцију која ће се у септембру наћи у УН министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је да је нереално очекивати да Србија у Генералној скупштикни прихвати доношење резолуције којом би била призната легалност независности Косова и Метохије.

Дачић је додао да је циљ Србије да то тело не донесе резолуцију којом ће питање Косова и Метохије бити готово.

"Србија је отворена за све врсте разговора о даљем току процеса у вези са Косовом и Метохијом, али је нереално очекивати да Србија прихвати да буде донета резолуција којом ће бити стављена тачка на независност и у којој се каже да је то свршена ствар", рекао је Дачић у селу Глеђица, поред Ивањице,.

Министар је истакао да је то доња "црвена линија" испод које Србија не може да иде.

"Представници међународне заједнице треба да кажу шта је њихова концепција и опредељење, односно ко ће гарантовати да Албанци неће протерати Србе са севера Космета, како ће заштити српске светиње у Покрајини, али и да ли ће за улазак Србије у ЕУ бити услов призанајне једностарно проглашене независности Косова", додао је Дачић.

Резолуција није поделила Владу 

Министар је додао да у Влади Србије није било никаквих подела поводом подношења предлога резолује и напоменуо да су све странке у влади мишљења да Србија треба да остане при својим стратешким опредељњима, а то су европске интеграције и заштита националних и државних интереса.

Према његовим речима, било је стратешки и тактички важно да Србија прва поднесе предлог резолуције, имајући у виду да су постојале неке информације да су поједине земље припремале врло негатовне резолуције по Србију.

"Подношење резолуције било је изузетно важно јер се гласање одвија по редоследу подношења, а уколико се прва изгласа, више нема гласања о другим предлозима", објаснио је Дачић.

У Резолуцији коју је Србија поднела УН наведено је да једнострана сецесија није прихватљива и обе стране се позивају да нерешена питања, укључујући статус Косова и Метохије, реше дијалогом.

У тексту се наводи да Генерална скупштина прима на знање Саветодавно мишљење Међународног суда правде донето 22. јула 2010. године о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом.

У Резолуцији је наведено и да Генерална скупштина УН позива стране да пронађу "узајамно прихватљиво решење за сва отворена питања путем мирног дијалога, у интересу мира, безбедности и сарадње у региону".

Према српском предлогу Резолуције, Генерална скупштина УН треба да одлучи да укључи у привремени дневни ред тачку о даљим активностима после доношења саветодавног мишљења Међународног суда правде.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер