Хроника

Глас Америке: Доналд Трамп одбио да потврди да је спреман да пристане на миран пренос власти уколико изгуби на изборима од Џоа Бајдена

Штампа
четвртак, 24. септембар 2020.

Амерички председник Доналд Трамп одбио је да потврди да је спреман да пристане на миран пренос власти ако изгуби борбу за реизбор 3. новембра од кандидата Демократске странке Џоа Бајдена.

"Мораћемо да видимо шта ће се догодити", рекао је председник, одговарајући на новинарско питање током конференције за штампу у Белој кући у среду увече, преноси Глас Америке.

"Снажно приговарам због гласачких листића и гласачки листићи су катастрофа", додао је.

Трамп је, без доказа, више пута износио прогнозе о масовним преварама са десетинама милиона гласова путем поште, што је начин гласања који демократе охрабрују због пандемије коронавируса.

"Желимо да се - отарасимо тих гласачких листића", наставио је председник, објашњавајући ако се то догоди "неће бити преноса власти, искрено, биће наставка".

Џо Бајден је, након што је авион његове кампање слетео у Делавер у среду увече, замољен да одговори на Трампову примедбу.

"У којој смо земљи? Изразит сам", рекао је бивши потпредседник.

"Рекао сам у којој смо земљи? Погле, он говори најирационалније ствари... Не знам шта да кажем", рекао је председнички кандидат демократа.

Најмање један републиканац у Сенату САД изразио је забринутост због председникових изјава.

"Основа демократије је миран прелазак власти; без тога постоји Белорусија. Свака назнака да председник можда неће поштовати ову уставну гаранцију је и незамислива, и неприхватљива", рекао је сенатор Мит Ромни из Јуте преко Твитера.

Ромни је био кандидат за председника испред Републиканске партије 2012. и један је од неколико републиканаца који повремено оспорава Трампову реторику и поступке.

"Нема сумње да мисли тачно оно што је рекао", рекао је конгресмен Адам Шиф, председник Одбора Представничког дома за обавештајне службе, говорећи на МСНБЦ у вези са председниковим коментаром, додајући да је време да они који служе у Трамповој администрацији "поднесу оставку" у знак протеста.

Једна од најстаријих група за уставна права у земљи такође се огласила.

"Мирна предаја власти есенцијална је за функционисање демократије. Ова изјава председника Сјдињених Држава требало би да забрине сваког Американца", рекао је Дејвид Кол, национални правни директор Америчке уније за грађанске слободе.

Раније у среду, Трамп је рекао да мисли да ће новембарски избори "завршити на Врховном суду" и да мисли да је "веома важно да имамо девет судија". Председник планира да у суботу објави свог кандидата за Врховни суд како би се попунило место упражњено смрћу либералне судије Рут Бејдер Гинсберг, која је преминула прошлог петка.

Ако Сенат потврди Трамповог кандидата пре избора, то би конзервативном крилу дало већину од 6-3 у том телу.

"Ова превара коју демократе вуку, то је превара, превара ће бити пред Врховним судом Сједињених Држава и мислим да имати ситуацију 4-4 није добра ситуација", рекао је Трамп.

Председник је више пута изразио забринутост због планова низа држава, укључујући Калифорнију, Колорадо, Хаваје, Неваду, Њу Џерзи, Орегон, Јуту, Вермонт и Вашингтон, да аутоматски пошаљу гласачке листиће поштом свим становницима државе.

Бенџамин Гинсберг, највиши правни стручњак за изборе који је заступао четири републиканска председничка кандидата, цитиран је овог месеца како говори да Трамповом прогнозирању преваре са таквим гласачким листићима недостају докази.

"Председникове речи чине да његова реторика и реторика Републиканске странке изгледају мање као искрена забринутост, а више као трансакционо лицемерје осмишљено да пружи изборну предност", написао је Гинсберг у личном ставу у Васхингтон посту.

"И долазе у тренутку када републиканци, који покушавају да износе своје предмете на судовима, морају да се суоче са основном истином да су четири деценије посвећене истраге показале само изоловане случајеве превара на изборима", закључио је.

(Глас Америке)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]