среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Цена јапанске политике територијалних претензија
Хроника

Глас Русије: Цена јапанске политике територијалних претензија

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. новембар 2010.

Рејтинг јапанске владе на челу са Наотом Каном пао је до најнижег нивоа од тренутка доласка на власт у јуну текуће године. Такви су подаци општенационалног анкетирања које је извео лист Иомиури.

Према објављеним подацима, популарност премијера и кабинета министара за протекли месец пала је за 18%, са тренутном подршком 35% становништва. Неодобравање делатности владе исказало је преко половине анкетираних.

У таквом распореду симпатија и антипатија многи аналитичари склони су да виде цену политике територијалних претензија, коју воду владајућа Демократска странка. Виктор Пављатенко, експерт Центра за јапанска истраживања Института за Далеки Исток РАН, склон је да види у акцијама политичара Демократске странке одуство неопходног политичког искуства.

„То су новајлије у великој политици. И они ће још понављати грешке. Ради се о томе да морају да у ходу стичу искуство, формирају тим. Ипак, то је млада странка. И може се, наравно, говорити о томе да су тамо придошлице из Либерално-демократске странке и слично. Али тамо је много придошлица и из Социјалистичке партије, која практично у послератном периоду никада није била на власти. Значи, ова симбиоза представника различитих странака се испољава у пракси.“

У септембру се разбуктао конфликт између Јапана и Кине поводом припадности острва Ђајујдао или Сенкаку у јапанској варијанти. Током месец дана кинеске дипломате су седам пута позивале јапанског амбасадора ради изражавања протеста. Коначно се скандал негативно одразио на билатералне односе.

Почетком овог месеца Токио је испровоцирао нови скандал – овог пута са Русијом. Јапански политичари покушали су да укажу председнику Русије у које делове земље он може да путује, а у које не. Токио је изразио жаљење поводом посете Дмитрија Медведева Курилским острвима. Ова острва су ушла у састав Русије после Другог светског рата, али Јапан и даље сматра острва Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомаи својим северним територијама. Случај је стигао до привременог опозива амбасадора из Москве ради консултација.

Слични демарши и покушаји да се разговара са другим земљама у ултимативној форми нису продуктивни. У то су се уверили актуелни јапански политичари.

Јапан је морао да се повуче у конфликту са Кином и да тражи путеве за успостављање дијалога. Од покушаја диктата у погледу Русије такође је морало да се одустане. Јапански амбасадор, опозван ради консултација, брзо се вратио у Москву. Премијер Наото Кана морао је да призна да не види перспективе брзог решавања проблема Јужних Курила и изјаснио се за промену тактике вођења преговора са Москвом.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер