субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Цена слободе
Хроника

Глас Русије: Цена слободе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. фебруар 2011.

Нафта се све више котира због погоршавања ситуација у Либији. Противници Моамера Гадафија освојили су други по величини град – Бенгази, а власти су припретиле да ће устанак угушити по сваку цену. Барел нафте марке Брент достигао је вредност од 105 долара. То је максимум за две и по године. Стручњаци упозоравају: земљама Северне Африке и Блиског Истока, у којима се одвијају народне револуције, биће потребна помоћ водећих земаља света како би се њихове економије брзо опоравиле. И Запад је спреман да буде спонзор.

Тунис и Египат, који су преживели револуције и прославили се у целом свету већ су осиромашили и обилазе свет у потрази за новцем за економски опоравак. Парализа спољне трговине и домаће производње, која траје дуже од месец дана, те државе је коштала на милијарде долара, изјавио је у интервјуу за „Глас Русије“ главни научни сарадник Института за познавање Истока РАН Анатолије Јегорин.

Догађаји, који су се десили у Египту и Тунису причинили су значајну штету економији ових земаља. Тунис је изгубио 2 милијарде евра, египатска благајна због бекства туриста није остварила приход од 3 милијарде долара. У Либији још увек трају нереди, али је већ до сад економија земље изгубила око милијарду долара. Значајне финансијске губитке претрпео је Бахреин, као и друге земље региона, у којима народни немири још увек трају.

И то су само најконзервативније оцене. По другим прогнозама, сума економских губитака је најмање неколико пута већа. Још више народне револуције могу коштати водеће економске партнере Египта, Туниса, Бахреина, Јемена и Либије. Ове земље су или велики извозници или кључне за транзит нафте и гаса у САД, Европу и Кину. И пораст цена горива због нестабилне ситуације у региону означава губитке од више милијарди за компаније ових земаља. Само САД свакодневно троше преко 14 милиона барела нафте.

У овој ситуацији водећим државама је корисније да саме пруже помоћ државама које су доживеле револуцију. По подацима извора из дипломатских кругова САД и Велике Британије Вашингтон и Европска Унија спремају програм за опоравак економија земаља Северне Африке и Блиског Истока. Осим тога, биће повећано финансирање програма партнерства, који већ постоје, каже стручњак Института за познавање Истока РАН Анатолије Јегорин.

Вашингтон је објавио нову економску стратегију за државе арапског Магреба под називом „Северноафричко партнерство у економске сврхе“. Он подразумева пружање помоћи омладини, која чини две трећине становништва и укључује помоћ малом и средњем бизнису ових земаља. Сличан програм праве и земље Европске Уније.

Обим помоћи, коју су Вашингтон и Брисел спремни да издвоје још увек није дефинисан. Први корак представљаће испорука намирница. По незваничним информацијама, САД су спремне да издвоје за Египат 4 милијарде долара као субсидије за малопродајне цене пшенице.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер