Хроника

Глас Русије: Хосни Мубарак није задовољио захтеве народа

Штампа
среда, 02. фебруар 2011.

Покушаји председника Хоснија Мубарака да заустави нереде у земљи закаснили су недељу дана. Данас су акције протеста достигле такво усијање, да само хитна оставка Мубарака може да изглади ситуацију.

У свом обраћању нацији Хосни Мубарак је изјавио да је довољно боравио на власти и да је спреман да напусти дужност председника, али не пре септембра 2011. године, када треба да буду одржани нови председнички избори. За преостало време он је обећао да ће извести демократске промене у земљи и да ће започети реформе у социјалној сфери.

„Мој главни задатак је да вратим безбедност и политичку стабилност у земљу и осигурам мирну предају власти ономе ко победи на будућим председничким изборима. Отворено изјављујем да не намеравам да истичем своју канидатуру на нови мандат. Провео сам на својој дужности тако много времена, радећи на благо египатског народа. И намеравам да радим на овој дужности до краја званичног мандата, опет полазећи од интереса народа.“

Говор Мубарака поделио је земљу. Једнима је његова изјава одговарала, и они су спремни да дају председнику шансу да доради свој мандат и благо изведе предају власти. Други су видели у његовом говору покушај да добије на времену, да скрије иза лепих речи праву намеру да остане на челу државе. На крају трг Тахрир у Каиру није напустило на стотине хиљада демонстраната.

Армија Египта за сада поштује неутралитет. Али растући сукоби између присталица и противника Мубарака могу ускоро да захтевају интервенцију. Политичким акцијама придружују се и социјални немири. У земљи се осећа акутни недостатак хране и новца. Предмети за свакодневну употребу су нагло поскупели. Руководство неколико земаља издало је наредбу да се евакуишу њихови грађани из Египта. Опасности су подвргнути страни новинари, који информишу о ситуацији у земљи. Скоро 24 сата била је непозната судбина екипе руског ТВ канала Звезда. Према прелиминарним информацијама руске амбасаде у Каиру, Русе су задржали због кршења полицијског часа.

У светлу немира који не престају Запад се све више окреће мишљењу египатске опозиције и препоручује Хоснију Мубараку да преда овлашћења још сада.

Директор Института за Африку РАН професор Алексеј Васиљев не даје Мубараку ни половичне шансе да се задржи на власти дуже од три месеца. По његовом мишљењу, питање је само то како ће се десити смена лидера и ко ће стати на чело Египта. При томе руски научник не допушта могућност да ће наредни председник бити бивши генерални директор МАГАТЕ Мухамед ал Барадеј, човек који је предуго одсуствовао из земље да би схватао њене социјалне и политичке проблеме.

До чега ће довести хаос у Египту?

Треба бити стално спреман за непредвидиве окрете ситуације, уверен је заменик министра иностраних послова Русије Андреј Денисов.

Био сам у Египту средином јануара у граду Шарм-ел-Шејх на економском самиту Лиге арапских држава. И, наравно, извесна узнемиреност је лебдела у ваздуху. Моје колеге које стално раде у тој земљи говориле су о немиру у арапском свету, који може да захвати и Египат. Али то да ће буквално за неколико дана догађаји достићи такво усијање и да ће стићи до данашњег стадијума, тешко је било предвидети.

У међувремену ситуација у Каиру и другим арапским државама остаје крајње сложена. Настављају се сукоби присталица актуалног председника Хоснија Мубарака и опозиционера, који захтевају његов хитан одлазак. Чиме ће се завршити сукоб и какве одлуке може да донесе шеф државе, за сада нико не предвиђа. Јaсно је једно: дух пуштен у јануару у Тунису не планира да се врати у своју боцу.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]