субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Изопштена Србија
Хроника

Глас Русије: Изопштена Србија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. август 2010.

Седница СБ ОУН о Косову била је нека врста целовечерњег концерта британског дипломате Филипа Парама. Ствара се утисак, да је Велика Британија званично запретила Србији статусом изопштеника.

То је са неке стране добро јер ослобађа Србију од дуга да се на нивоу Србија-ЕУ бави дипломатским туц-муцом о томе да и поред неслагања око независности Косова, ми ипак водимо конструктивне преговоре о питањима билатералне сарадње и тако даље, и тако даље... речју, да држи говор који је налик на опис природе у класичним романима, које школарци само прескачу, журећи се да дођу до суштине.

Све што је Филип Парам рекао може се интерпретирати на следећи начин: Лондон, као новопроглашена светска престоница заштитника косовске државности може да уједини 69 земаља, које су признале нову територију на Балкану, а оне могу да се озбиљно посвађају са Србијом, и у Београд ће се поново долазити само друмским транспортом, рецимо, преко Будимпеште. Јер било који покушај Београда да одбрани свој суверенитет „сатераће Србију у конфронтацију са онима који су већ признали Косово" - предвидео је са високе трибине заменик британског сталног представника у ОУН.

Иначе, последњих дана у Москви смог је такав да са растојања једног метра можете помислити да је случајни пролазник ваш блиски рођак. Зато се Балкан из магловитог Лондона види одлично, из престонице Уједињеног Краљевства јасно је да било који покушај да се започну преговори - цитирамо Филипа Парама - „рат против дугорочних интереса грађана како Косова, тако и Србије". А тамо где политичка магла ипак смета да се види мирни живот грађана Косова, на помоћ долази мишљење Генералног секретара ОУН, који описује ситуацију на северу покрајине термином „деликатна", који више одговара за односе унутар љубавног троугла, али никако за територију у којој грме бомбе и гину људи. Пратећи ту логику, за ситуацију у Ираку или Авганистану се може рећи да је „интимна".

Став Велике Британије је изазвао разумљиву недоумицу Русије: Москва нема информацију да је неко дао пуномоћ британској делегацији да у име свих земаља које су признале самосталност Косова, прети захлађењем односа. А „замршени чвор косовских проблема", како је рекао руски стални представник Виталиј Чуркин немогуће је развезати без дијалога.

Али ево у чему је проблем. Једном је један високи чиновник одбрусио нешто достојно пера песника авангардисте. „Парламент није место за дискусије", - рекао је. А британски дипломата у Њујорку је измислио још једну формулу савременог политичког система: „ОУН није место за тражење могућности за дијалог".

Засад толико. Видећемо шта ће бити у Генералној скупштини.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер