петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Шта су показали ванредни парламентарни избори на Косову?
Хроника

Глас Русије: Шта су показали ванредни парламентарни избори на Косову?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. децембар 2010.

У недељу 12.децембра на Косову су одржани ванредни парламентарни избори, први после самопроглашења независности у фебруару 2008 године. Према прелиминарним резултатима, на биралишта је изашло 48% становништва, а победила је Демократска партија Косова на чијем је челу актуелни премијер Хашим Тачи са 31% гласова. Тему наставља наш аналитичар Петар Искендеров.

„Вршилац дужности шефа кабинета је већ говорио о својој „великој победи“ у борби за „демократске и евро-атлантске вредности“. Ипак резултати показују да Косово очекују натезања око стварања владајуће коалиције, и господин Тачи ће морати да се договара управо са Демократским савезом Косова са којим су се покварили односи последњих месеци. Јер распад коалиције те две партије у октобру је и довео до најозбиљније унутарполитичке кризе на Косову за последње године. Стране су окривиле једна другу за ауторитарност, корумпираност и чак за „издају идеала косовске независности“. Осим тога у најтежем тренутку кризе Демократски савез Косова је променио лидера. Место бившег Тачијевог партнера - бившег председника самопроглашеног Косова Фатмира Сејдиуа - заузео је градоначелник Приштине Иса Мустафа, који ни мало не крије своје амбиције.

А овако или онако мораће се договарати: ни партија Тачија, ни Мустафе није добила контролни пакет. Занимљиво је да Демократска партија Косова, која је прогнозирала своју убедљиву победу, добила је мање гласова него на изборима 2007. године – када ју је подржало 34% бирача. Покрет „Самоопредељење“ који је заузео треће место са 16% гласова, и који први пут учествује на изборима, постигао је успех на рачун критиковања својих политичких опонената. На такав начин све три партије су максимално супротстављене, што води ка још дубљем јазу и онемогућава било које међусобне споразуме и коалиције.“

Ипак ова ситуација има и позитивну страну за косовске Србе. „Бар у најближе време неће бити никаквих претњи о примени силе од стране власти Приштине. Јер власти неће бити“, - рекао је Гласу Русије експерт Института славистике РАН Александар Карасјов:

„На данашњем Косову иоле значајна насеља у којима живе Срби се налазе у северном делу Косова, у региону Косовске Митровице, где Срба има по различитим проценама од 90 до 100 хиљада. Тамо су активни српски органи власти на челу са Заједницом српских општина Косова и Метохије, која се потчињава Београду. Влада Хашима Тачија уз подршку емисара ЕУ Питера Фејта је још пре годину дана разрадила стратегију за север Косова, која предвиђа насилну ликвидацију локалних органа власти. Ипак, одлучан став Србије, Русије, самих косовских Срба, па и перманентна криза у руководству косовских Албанаца не дозвољавају да се та стратегија реализује.“

Противречни резултати ових избора стављају под сумњу и перспективе преговора између Београда и Приштине. Раније је руководство Србије предлагало да се почне још ове године. Сада ће највероватније дијалог бити одложен од стране Приштине док се не формира влада која ће бити способна за рад и јака парламентарна коалиција. А то значи, одложено на неодређено време.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер