среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Викиликс шокирао светску дипломатију
Хроника

Глас Русије: Викиликс шокирао светску дипломатију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. новембар 2010.

У дипломатском свету десио се 11. септембар. Водећи медији разних земаља објавили су тајну преписку амбасада САД са Стејт департментом, која може да поткопа поверење међу државама. У документима су информације не само о тајним заверама, већ и непријатне карактеристике лидера разних земаља.

Документа Њујорк тајмсу, британском Гардијану, француском Монду, немачом Шпигелу и шпанском Ел Паисту предао је чувени интернет-ресурс Викиликс. Како се испоставило, не узалуд. Да дан објављивања још једне партије тајних материјала сајт Викиликс су срушили хакери. Али информације су већ процуреле у јавност.

Не баш ласкаве одзиве америчких дипломата о себи чули су како традиционални противници, тако и давнашњи пријатељи Вашингтона. Испоставило се да међу собом америчке дипломате називају председника Француске Николу Саркозија голим краљем, председника Авганистана Хамида Карзаја параноиком, премијера Русије Владимира Путина вођом чопора, канцелара Немачке Ангелу Меркел надменом, премијера Италије Силвија Берлусконија швалером, а лидера Ирана Махмуда Ахмадинеџада Хитлером.

Јасно да ће ускоро осмеси на означеним лицима у време преговора са представницима САД или заједничких ручкова бити врло натегнути. Али тешко да ће то значајно утицати на систем међународних односа, сматра заменик председника Комитета за међународне послове Државне думе РФ Андреј Климов.

„То није плус за светску дипломатију. Али размена мишљења међу дипломатским представницима и њиховим руководиоцима у земљама врло је поверљива ствар. Како би се израдила правилна одлука, понекад мора да се прецизније описује поједина ситауција. И ако диполамате у својој преписци буду узимали у обзир да ће она постати јавна, плашим се да ће у том случају руководиоци држава доносити одлуке на основу непотпуне и нетачне информације. А то је врло опасно.“

Пошто је овакав прилаз својствен свим светским дипломатама, тешко да ће лидери држава бити увређени на Вашингтон. Непријатно је, наравно, што су надимци процурели у јавност. Али много опаснији су подаци о закулисним играма САД у другим земљама. Између осталог, стабилност у арапском свету може да наруши информација о томе да је краљ Саудијске Арабије Абдала позивао САД да ударе на Иран, како би одсекли главу овој змији. Повод за заоштравање односа на Корејском полуострву могу да буду разоткривени подаци о томе да су Кина, Јужна Кореја и САД разматрали план уједињавања две корејске државе. Не доприносе миру ни подаци да је Северна Кореја испоручила Ирану 19 ракета, које могу да погоде Западну Европу, а САД су пристале да испоруче Израелу авионске бомбе за напад на иранске нуклеарне објекте.

Вашингтон је већ дао оштру изјаву на рачун Викиликса. По мишљењу америчких власти, Викиликс својим публикацијама поткопава светску стабилност и доводи у опасност живот и рад америчких дипломата. Објављени подаци не одражавају званичну политику САД.

Својим коментаром Вашингтон је фактички признао да подаци објављени на Викиликсу нису лажни. И можемо само нагађати какве поседице ће изазвати актуелне и сасвим вероватне нове публикације.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер