петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Житарице ће заменити нафту
Хроника

Глас Русије: Житарице ће заменити нафту

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. март 2011.

Већ за 10 година Русија може постати главни испоручилац намирница на светском тржишту. За саму Русију то може означавати нову структуру извоза, у којој ће нафта уступити место житарицама.

Стручњаци у целом свету признају да је глад реалан проблем, с којим ће се у најближој будућности сусрести многе земље. Сваке године јаз између темпа пораста броја становника на планети и темпа производње намирница се смањује. На свету сад скоро да више нема земаља у којима постоји вишак површине повољне за одгајање култура, које се користе у исхрани. И Русија овде представља изузетак: њој припада преко 10% обрадивих површина на свету. Подсетићемо да је пре летње суше 2010. године Русија на светско тржиште испоручивала око 20 милиона тона житарица. Међутим, то је био само почетак великог пута, констатовао је у интервјуу за „Глас Русије“ научни руководилац Народног истраживачког универзитета – Више економске школе, Евгеније Јасин:

„Русија има резерве. Ако се озбиљно будемо бавили пољопривредом у свим правцима, ускоро ћемо видети резулат. Треба побољшати узгој семена, радити на логистици.“

Треба истаћи да се данас у Русији обавља научни рад на селекцији култура, отпорних на сушу, штетне инсекте и болести. Уједно, не треба заборавити да засад Русија заостаје по другим факторима, истиче Евгеније Јасин:

„Имамо проблема због тога што по конкурентној способности заостајемо за земљама у развоју, које имају врло јефтине радне ресурсе. Што се тиче конкуренције с развијеним земљама, оне засад у односу на нас предњаче по примени иновација.“

Уједно, у Русији су већ разрађене технологије, које се данас активно користе у целом свету. Говори заменик директора Института за исхрану РАМН Александар Батурин:

„Русија је створила принцип јединствене и раширене технологије, по којем се микроорганизми могу користити за прераду отпадака у нафтној индустрији. Као резултат се добија беланчевина, која се успешно користи у исхрани животиња.

У последње време у Русији се активно подржава увођење иновационих пројеката у пољопривредни комплекс. Заједно с великим природним ресурсима то већ за 10 година може да доведе земљу на прво место на списку светских извозника намирница. На крају, може доћи до тога да у структури руског извоза нафта препусти место намирницама“, прогнозира Батурин.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер