Хроника

Годишњица страдања Срба у Сребреници и Братунцу

Штампа
недеља, 12. јул 2009.

У Сребреници и Братунцу у недељу је обележена 17 годишњица страдања српских цивила и војника на том подручју током протеклог рата у БиХ.

У сребреничком селу Залазје служен је парастос настрадалим Србима из овог села и села Сасе, Биљача и Загони, које су на Петровдан 1992. године убиле снаге под командом бошњачког команданта Насера Орића.

У овим селима је 12. јула 1992. године убијено 69 српских војника и цивила, 70 их је рањено, а 18 особа се још води као нестало.

У злочинима је убијено више од 1.500 Срба цивила, а разорено и попаљено свих 156 села и заселака.

Окупљени грађани су поново затражили правду за српске жртве и одговорност починилаца злочина над Србима овог краја за које још нико није одговарао.

Указано је и на необјективност и тенденциозност рада Хашког трибунала, Тужилаштва и Суда БиХ који годинама држе предмете и не покрећу судске поступке у вези са страдањима Срба, чекајући да сведоци помру како би злочинци били ослобођени услед недостатка доказа.

Цвеће на спомен обележје у Залазју положиле су делегације Народне скупштине и Владе Републике Српске (РС), Борачке организације РС, Организације породица погинулих и заробљених српских војника и цивила, као и представници сребреничке и братуначке општине.

У организацији Одбора за неговање традиције и ослободилачких ратова Владе РС на војничком гробљу у Братунцу откривен је и освештан централни спомен крст, а потом је служен парастос за 3.262 српске жртве са подручја регије Бирач.

"Присећамо се данас свих који су невини страдали само зато што су православни Срби и који су бранили своја огњишта", рекао је епископ зворничко-тузлански Василије, пред више хиљада присутних

Представник Борачке организације РС Пантелија Ћургуз истакао је да се "човеку леди крв на помисао, на чињеницу, да су толики злочини направљени 1992. и 1993. године на овом простору над Србима и не само да нико још није одговарао већ су неки и ослобођени оптужнице".

Он је у изјави новинарима подсетио да је Хашки трибунал 3. јула 2008. године ослободио оптужнице Насера Орића.

Венце на централни спомен-крст су положили и представници Српске напредне странке и Српске радикалне странке др Војислав Шешељ из Србије.

(Мондо)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]