петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић позвао Албанце да прихвате руку помирења
Хроника

Горан Богдановић позвао Албанце да прихвате руку помирења

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. август 2010.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић позвао је данас, током посете повратничким селима у општини Исток, Албанце да прихвате руку помирења.

"Србија ће наставити политику мира, толеранције и суживота на Косову и Метохији", рекао је Богдановић у селу Осојане код Истока где је обележено девет година од повратка Срба у то метохијско село.

Министар је најавио у селу Жач да ће Влада Србије поватницима изградити пет кућа, уз оне чију градњу финансира косовска влада. Према његовим речима, Влада Србије ће крајем месеца за 20 породица из Осојана издвојити 10 милиона динара као стимулацију за развој пољопривреде - садњу јагода јер је истраживање Министарства показало да је то најрентабилније.

У посети повратиницима у Осојану, Жачу и Горњем Драгољевцу, у општни Исток, били су и владика липљански Теодосије као и државни секретар у министарству Оливер Ивановић.

Богдановић је додао да је Министарство у последњих седам месеци већ уложило 10 милиона у развој путева у тој општини и развој комуналног предузећа, а много је издвојено и за социјално угрожене.

Државни секретар Оливер Ивановић најавио је да ће Београд ове јесени почети изградњу обданишта у Осојану, а да је за школску 2011/2012. годину у плану изградња дома за ученика средње пољопривредне школе у коме би живели српски ђаци из општина Клина, Исток и Пећ, а и шире.

"Све проблеме које имамо морамо да решавамо на миран и трезвен начин. Судбина нам је одредила да живимо заједно, једни поред других и у нашем интресу је да то што пре схватимо", рекао је министар.

Богдановић је похвалио косовске институције за смиривање тензија у селу Жач, која је настала након повратка Срба у то село, када их је група Албанаца више пута каменовала и пуцала на шаторе у којима су били смештени, тако да је проблем доспео у Савет безбедности УН.

Према његовим речима, Србија и косовски Срби су спремни на компромис и на разговор о свим проблемима јер се само разговором могу превазићи сви проблеми, што је јасна политика Владе Србије и Министарства за Косово и Метохију.

У самом Осојану у школу иде 70 ученика, основаца и средњошколаца, а још 30 ђака и студената из села уче у Косовској Митровици. У организацији УНХЦР-а и УНМИК-а 2001. године, када је организован први повратак, у Осојане су се вратли представници 58 породица. Данас у селу жви око 400 повратнка и 100 домаћинстава.

У 13 села општине Исток од 2001. године до данас вратило се око 2.000 Срба и још постоји око 1.700 захтева за повратак. Повратници у селу Жач рекли су Богдановићу да су тензије смањене и да очекују помоћ од Србије, која је за сада изостала.

У Горњем Драгољевцу повратници су рекли да немају проблем са комшијама Албанцима, али да су незадовољни темпом обнове кућа коју ради косовско министарство за поваратак и заједнице. Богдановић је обећао повратницима у Драгољевцу једнократну помоћ од 20.000 динара по домаћинству и помоћ за јесењу сетву - семе и ђубриво.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер