субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Милетић: Усвајањем закона о истополном партнерству решиле би се неке животне ситуације за особе истог пола које живе у брачној заједници
Хроника

Горан Милетић: Усвајањем закона о истополном партнерству решиле би се неке животне ситуације за особе истог пола које живе у брачној заједници

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. децембар 2020.

 Горан Милетић из организације "Civil Right defenders" изјавио је у Дану уживо да би се усвајањем закона о истополном партнерству решиле неке животне ситуације за особе истог пола које живе у брачној заједници. Он је истакао да његово усвајање не би донело ништа крупно ни застрашујуће, већ да би се само помогло поменутим особама да остваре своја права која имају особе које су у хетеросексуалним заједницама.

Подсетимо, министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић најавила је да ће до краја године бити припремљени закони о родној равноправности и о истополном партнерству.

"Мени ово није изненађење, пошто 15 година причамо о том закону. Многи квази аргументи који се употребљавају против овог закона су постали излизани, а грађанима је постало досадно да слушају да је то против традиције. То је тема која је 'прежвакана' много пута, и сада је дошло време да се да право неким нашим грађанима и грађанкама да живе у заједници", рекао је Милетић.

Он наводи да остаје да се види да ли ће сама најава бити преточена у други и трећи корак.

"Други корак је сачињавање текста закона, док је трећи усвајање у Влади Србије и у Скупштини Србије", појашњава он.

Напомиње да је овај закон део Стратегије борбе против дискриминације, који је Влада Србије усвојила и који је истекао 2017. године. Како истиче, Стратегија је престала да важи, а нова није усвојена.

"Тим законом ће бити утврђене неке животне чињенице. Када се две особе истог пола одлуче да живе дужи временски период заједно, ту постоји гомила животних ситуација. Када они стичу имовину заједно, шта се дешава са имовином када се разиђу, право наследства, посета у болницама и још гомила ситуација које се могу десити, а које су загарантоване људима који су у хетеросексуалној заједници", објашњава Милетић.

У тренутној ситуацији, прецизира он, особама које су истог пола а које живе и по 30 година заједно, ништа од тога није загарантовано.

"Нарочито су болне ситуације у којима људи стичу имовину целог живота, а не могу да је наследе ни на који начин једно другога. И то су ситуације које треба средити", каже Милетић.

"Ту нема ништа ново и нема ништа што грађани који су у хетеросексуалним заједницима већ не користе. То ће бити регулисано на потпуно исти начин", наглашава Милетић.

Говорећи о питању деце и да ли ће планирани закон и то дефинисати, он одговара да према његовим информацијама та тема се највероватније неће уређивати у овом законском решењу.

Коментаришући реакције друштва и политичара на овај закон, Милетић наводи да "неки политичари сматрају да на овоме могу да добију конзервативне гласове и да заплаше људе као да ће се нешто велико и крупно десити када се усвоји овај закон".

"Ми смо ту ситуацију имали пре 11 година, и онда су црква и верске заједнице дигле халабуку и 'притисле' председника и премијера да се повуче тај закон", подсетио је Милетић.

(Н1)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер