Хроника

Горан Милетић: Шетње је било, само скраћене. За непримерене сцене крива полиција

Штампа
уторак, 20. септембар 2022.

 Један од организатора Европрајда Горан Милетић изјавио је у емисији Н1 Студио Ливе да су се организатори одмах оградили од непримереног понашања појединаца, али да је за то "крива полиција", јер због забране нису имали пунктове, на којима би се контролисало ко и како улази на манифестацију.

На питање да ли је шетње било, Милетић каже да јесте.

„Ми смо у Србији престали да верујемо ономе што се дешава, ми смо ходали, шетали смо, ми смо ишли од тачке А до тачке Б, краће него што смо хтели, али је била шетња, није било спровођење“, каже.

Шетња се, каже, десила.

„Сад свако може да интерпретира како хоће, ми смо шетали, то су неке изјаве, министар је два или три пута рекао да је све забрањено, он је тај дан рекао да је све забрањено и да нема шансе да се било где иде“, каже.

О скраћењу шетње стазом кроз парк каже да је чуо приче да се ту радило о томе да се „амбасадори натерају да прођу поред споменика Милици Ракић и поред цркве“.

„Битан је резултат да је то нешто јако ружно, да је то поигравање нама који смо до самог краја пристали да разговарамо са влашћу, пристали на компромисе, поигравање и убацивање нас у неке идеје које неки представници власти имају према Европи“, каже.

Каже да су разговори са властима изгледали другачије у зависности од тога у којој фази су вођени.

„На почетку је било разговора са полицијом који су изгледали као сваке године, технички разговори. Разговори са градом су изгледали другачије, градоначелник је рекао да неће да дође, прва одлука му је била да нико не може да буде у свечаној сали градске скупштине ако њега нема“, каже и додаје да онда Влада оформила координационо тело.

Први тип разговора је, каже, приправни, а када је стигла забрана, то онда делује „веома мучно“.

„Зато што ви дођете у Владу, онда они кажу ‘нема шетње, нема окупљања’, а ми кажемо ‘без шетње нема Прајда’. Затегнута ситуација је била до самог финиша, до тог дана, док нисмо добили папир МУП ми нисмо имали ништа што легализује шетњу. Ми смо последњу забрану добили у суботу, мада нисмо могли да саопштимо медијима то, јер је била гужва и све остало“, каже.

Истиче да разуме и дели део фрустрације и додаје да је „наравно незадовољан што се шетња није десила од Скупштине до доњег Калемегдана“.

„Али увек кажем, шта је била алтернатива, да останемо у кући? То је за мене као организатора било неприхватљиво, ја бих шетао сам, ми смо добили организацију Европрајда и та шетња је морала да се деси. Ово је некако најбоље што је могло у датим околностима“, каже.

Сама шетња је била битна да се деси, каже, да „покажу да ипак могу, да ипак користе слободу окупљања“.

„Битно је за заједницу. Имали смо шетњу, то нас опомиње наредне године да ништа није загарантовано. Мислим да смо ове године имали неку слободу, каква год она била. Имали смо цео програм целе Недеље поноса. Потребно је целе године радити, мора преко целе године да постоји и притисак на власт и покушаји да се неке ствари ураде, али чини ми се да је фокус и медија и друштва на тој шетњи, која је кратка ствар. Није то поента, то је метод да се покаже видљивост, али није почетак и крај“, каже.

Поводом непримерених слика на које је јавност реаговала, Милетић каже да су се као организатори одмах оградили.

„Кад смо видели те фотографије, нико није видео те људе у групи. Одмах је изашло саопштење, рекли смо да се извињавамо уколико се неко нашао увређен, повређен, религијски или из других разлога. То је апсолутно јасан став“, каже.

Истиче да је за то крива полиција, јер су „забраном онемогућени да постављају пунктове, где би било контролисано ко улази“.

Ипак, каже Милетић, „људи којима је та слика страшна нису осудили насиље према гостима Прајда“.

„Сви избегавају да осуде насиље и говоре о тој једној фоторафији и том другом момку. Намерно се провоцира јавност, шири се морална паника према Прајду“, каже.

На питање о даљим плановима, каже да „увек крећу одмах припреме за наредну годину“.

„Прва ствар је за пар недеља или месеци, да имамо датум и да крену припреме, то је нешто што је сваке године важно да крену одмах. Постоји наредни проблем, кренемо с припремама, позовемо власти да се састанемо, они одбијају до августа, рокови се смање, и онда добијемо поруку да нисмо на време почели“, каже Милетић.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]