уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Радосављевић: За четири месеца струја поскупела 24 одсто и то је тек почетак
Хроника

Горан Радосављевић: За четири месеца струја поскупела 24 одсто и то је тек почетак

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. децембар 2022.

Економиста Горан Радосављевић каже за Н1 да је за четири месеца струја у Србији поскупела 24 одсто и од 1. јануара, када је најављено ново поскупљење од 10 одсто, биће њена цена већа него у БиХ, Црној Гори, Албанији, Северној Македонији, па чак и Мађарској. Додаје да ће вероватно, да би се ЕПС извукао из ситуације у којој се налази, бити потребно још неко поскупљење.

"Ово поскупљење било очекивано, још када се догодила хаварија у ЕПС крајем прошле године сви смо знали да мора да поскупи. Наравно, власт кроз медије и кроз пуштање тога биће шест, биће осам, биће 10 одсто итд, у суштини ради опипавање јавног мњења – до колико може да иде“, сматра Радосављевић и додаје да кад се све зброји, струја поскупљује 24-25 одсто.

Додаје да ће вероватно бити још поскупљења, и да је ово тек почетак, јер је ЕПС и даље у јако тешкој ситуацији, а то ће све платити грађани и привреда, која ће то урачунати у цену својих производа, па ће опет платити грађани.

Да није било хаварије, ЕПС не би увезао оволику количину струје, не би направио ванредне трошкове и вероватно би са садашњом ценом струје на тржишту правио огроман профит

„Да није било хаварије, ЕПС не би увезао оволику количину струје, не би направио ванредне трошкове и вероватно би са садашњом ценом струје на тржишту правио огроман профит. Немар, и рекао бих корупцију и криминал у ЕПС готово 10-ак година, смањење производње, лоше инвестиције, све оно на шта је годинама указивао Фискални савет, десило се 2021, и неко ће то морати да плати. Део ће сносити држава, део индиректно грађани кроз порезе, а део ће директно платити грађани“, оцењује Радосављевић.

На питање докле то може да иде, он наводи да ће зависити од потрошње и временске ситуације.

„До краја године вероватно нећемо имати неке веће пикове потрошње, зависи искључиво од временске ситуације колико ћемо морати струје да увозимо, нико не зна колика ће цена бити у том тренуттку, али уколико цена достигне нивое из децембра 2021, то значи да ће нам требати још пола милијарде евра да презимимо, што значи додатно поскупљење и за привреду и за грађане, наравно све под условом да дође до пораста потрошње због ниске температуре“, каже Радосваљевић.

Како су Новости најавиле средином новембра, струја за домаћинства и привреду биће скупља за 10 одсто од 1. јануара 2023. године.

Привредници ће уместо садашњих 95, електричну енергију плаћати 105 евра по мегават-сату, док ће грађане мегават-сат струје, без такса и мрежарине, коштати око 41 евро, навеле су Новости.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер