четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Весић: Београд од 1. јануара забрањује пластичне кесе; ПКС: Мера ће штетно утицати на судбину 150 предузећа у Србији која се тиме баве, посао 2.000 радника виси о концу
Хроника

Горан Весић: Београд од 1. јануара забрањује пластичне кесе; ПКС: Мера ће штетно утицати на судбину 150 предузећа у Србији која се тиме баве, посао 2.000 радника виси о концу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. август 2019.

Град Београд ће од 1. јануара 2020. године забранити употребу пластичних кеса, а одлука о томе биће донета на седници Скупштине града Београда која ће бити одржана до краја августа, најавио је данас заменик градоначелника Београда Горан Весић, преноси Танјуг.

Наводећи да је Београд, изменама Закона о главном граду добио надлежност да самостално уреди ову област и да су се стекли услови за забрану употребе пластичних кеса, Весић је истакао да ће Београд бити међу првим градовима у Европи који ће донети ту одлуку и да „треба да будемо поносни на то”.

Министар заштите животне средине Горан Триван поздравио је ову одлуку и позвао друге локалне самоуправе да следе Београд, али, с друге стране, из Привредне коморе Србије (ПКС) кажу да ће та мера утицати на судбину 150 предузећа у Србији која се тиме баве.

Београдска одлука је један од примера где ће се врло ефектно показати како се лако и брзо могу донети ефикасне мере за заштиту животне средине

„Потпуно подржавам одлуку Београда и позивам друге локалне самоуправе да се озбиљно и на овај начин ефектно позабаве овим проблемом као што то и Београд чини“, рекао је Триван Тањугу.

Подсетио је да је само прихватањем трговинских ланаца да наплате пластичне кеса смањило њихову употребу и до 80 одсто.

Он каже да је београдска одлука један од примера где ће се врло ефектно показати како се лако и брзо могу донети ефикасне мере за заштиту животне средине и додао да је она резултат сарадње министарства које кроз закон о главног граду дало прилику Београду за овакву одлуку.

„Београд је перјаница кад је у питању заштита животне средине у нашој земљи, а у многим стварима и у региону“, оценио је министар.

Секретар Удружења за хемијску и гумарску индустрију и индустрију неметала при ПКС Драган Стевановић наводи да у Србији тренутно постоји око 150 произвођача пластичних кеса који запошљавају око 2.000 радника.

Оценио је да ће мера забране пластичних кеса у Београду, који је највеће тржиште, сигурно утицати на смањење производње, као и да ће се одразити на њихово пословање.

„Производња кеса је ове године пала за 39,7 одсто у односу на прошлу годину због најављених мера, али и због наплате кеса у великим супермаркетима“,  казао је Стевановић Тањугу.

Једини начин да одрже своје пословање јесте извоз у Европску унију

Каже да за предузећа која се баве производњом пластичних кеса нема алтернативе, те ће она, ако се забрани коришћење кеса у целој земљи, стати са производњом.

Једини начин да одрже своје пословање, наводи Стевановић, јесте извоз у Европску унију, јер, објашњава, они немају забрану употребу кеса, већ органичено коришћење.

„У ЕУ имају ограничење коришћења појединих кеса, а то су кесе од 15 до 50 микрона, тако да су најтање кесе остале без ограничења, као и дебеле кесе за вишекратну употребу“, навео је Стевановић и истакао да више од 80 одсто наших произвођача пластичних кеса већ извози у ЕУ.

 (Вести онлајн, Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер