Хроника

Гордана Чомић: Декларација "За европску Србију" је политика ДС, не правимо нову проевропску странку

Штампа
среда, 20. новембар 2019.

Документ под називом Декларација "За европску Србију", који ће 23. новембра бити представљен јавности, јесте политика Демократске странке већ три деценије и има за циљ изградњу друштва заснованог на демократским, али пре свега европским вредностима, изјавила је за Н1 посланица ДС Гордана Чомић, додајући да је иницијатор доношења декларације организација Србија 21.

Упитана да прокоментарише наводе појединих медија да је доношење декларације заправо увод у формирање нове проевропске партије, Чомић је истакла да “таква европска и модернизаторска политичка снага у Србији постоји већ тридесет година и зове се Демократска странка“.

“Организатори декларације уочили су да је тренутак у којем се доноси нова методологија проширења Европске уније, као уосталом и све друго што се тиче Европе, прошао код власти у Србији сасвим незапажено. Они мање-више глуме заинтересованост за европске реформе, а много више се баве пропагандом ни о чему и вербалним насиљем над свим и свачим. Декларација је порука да има нас привржених реформама и Европи, који смо из много добрих разлога уверени да је политика Демократске странке таква да је неопходно да подржимо декларацију и кажемо свима у Србији да нема предаје и одустајања од Европе. Каква год методологија била, Србија ће у Европску унију“, поручила је Чомић.

Не дам да лажови поједу време и мојој деци

Према њеним речима, декларацијом ће се потписници обавезати да ће радити на укорењивању европских вредности и спровођењу политичких, економских и друштвених реформи, на успостављању пуне сарадње Србије и суседа на темељу равноправности и међусобном уважавању, као и на развоју медијских слобода и враћању поверења грађана у институције.

“Радити на променама и на модернизацији друштва је идеологија, идеја, идеал... и доношењем декларације хоћемо да то јасно поновимо свима који мисле да је све свеједно и да све може. Припадам генерацији којој је политика деведесетих појела време и гледам политичаре који хоће да поједу време генерацији коју сам ја родила. Мајка сам четири миленијалца и не дам да им поједу време неспособни пропагандисти и лажови“, нагласила је потпредседница српског парламента.

На наше питање да ли се у тексту декларације експлицитно помиње Косово, Чомић је одговорила речима да “предлагачи декларације сматрају да је неопходно уложити све капацитете које имамо на решавање отворених проблема и да су замрзнути конфликти погубни по развој Србије“.

Европска унија је императив за Србију

“Придруживање иницијативи је лична одлука сваког од нас. Постоје ти тренуци када из етичких разлога и након решавања моралне дилеме морате донети личну одлуку у шта верујете, за шта се залажете и за шта ћете се борити. За мене је то Европа, она је императив за Србију и сва ова антиевропска пропаганда доводи до тога да гледам како људи одлазе у ту исту Европу. То не може да се гледа ако имате иоле срца и то је разлог зашто сам подржала ову декларацију“, истакла је Чомић.

Одговарајући на питање да ли је делови текста декларације у колизији са програмом Савеза за Србију, чији је део и Демократска странка, саговорница Н1 је истакла да у Србији не постоји политичка организација, изузев Српске радикалне странке и “лупетајућих покретних самозванонационалистичких покрета“, која је против Европе.

“Савез за Србију је одлучио да европско мењање Србије не буде на врху листе приоритета, али стратешки тешко ћете наћи неког у Савезу ко ће вам рећи да је против Европске уније. Унутар Савеза за Србију делује неколико проруских покрета и странака, али ће у једном тренутку морати да се одлуче да ли ће наставити да подржавају недовољно промишљену стратегију Русије за развој себе саме и Србије. Русија је дивна земља, али не разуме концепт демократије. Не можете се истовремено борити за изградњу демократије у Србији и бити део било какве руске стратегије“, закључила је Чомић.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]