петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гордана Чомић: У Влади сам због надлежности Министарства, позвали су ме Вучић и Брнабић
Хроника

Гордана Чомић: У Влади сам због надлежности Министарства, позвали су ме Вучић и Брнабић

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. новембар 2020.

Министарка за људска права и друштвени дијалог Гордана Чомић каже да су је у Владу Србије, непосредно пре њеног формирања, позвали премијерка Ана Брнабић и председник Александар Вучић а да су разлог због ког је ушла у њу - надлежности тог министарства које су политика за коју се бори последњих 30 година.

На питање како се нашла у Влади пошто је странка на чијој листи је била - Уједињена демократска Србија остварила резултат испод један одсто на изборима, Чомић за Н1 каже да се то догодило неопходношћу да Србија има Министарство за људска права и друштвени дијалог и позивом и договором непосредно пре формирања од стране председнице владе и председника Србије.

Упитана како су ти разговори изгледали, Чомић каже да су они били засновани на разумевању да је у Србији неопходно имати министарство које би имало једнаку политику и једаке вредности ко год био власт или опозиција, а због разлога да пет година заредом у извештајима Европске Комисије и других међународних организација, као и НВО и страних и домаћих институција се понављају негативне оцене о демократији, владавини права, медијима, људским и мањинским правима...

Захтев да се оснује Министарство је покушај да се та оцена промени и то је заједничка сагласност свих, рекла је Чомић.

Променила став

Упитана шта се променило од 1. јуна када је у интервјуу за "Блиц" рекла да не би ушла у Владу и да у такву владу не може да уђе било ко има угледа јер су такве владе у друштвима где се влада "милошћу владара", Чомић одговара:

"Ништа се није променило и нема гаранција да се неће владати милошћу владара. Променило се то да је формирано Министарство, да је развијена свест о томе да је то неопходност, да сви на јавним пословима мењају понашање јер је владавина права да прочитате оно за шта сте надлежни и тако радите", истакла је министарка.

Нагласила је да је формирано министарство које би имало једнаку политику, вредности и циљеве у било којој влади, са било којом странком на власти и у опозицији.

Нема гаранција да министарство неће зависити од "милости владара"

На питање да има ли гаранција да и то министарство неће зависити од "милости владара", каже да нема гаранција, али да је потпуно јасна жеља у владајућој већини, али се нада да је тако и у опозицији да Србија исходује за годину дана бољу оцену за све оно што се види као лоше о и негативно.

Истиче и да је евидентан недостатак дијалога у институцијама друштва и да имате групу људи који подржавају власт и ону други која каже да ништа не ваља.

Нема гаранција низашта, али постоје надлежности у којима је записано шта неко ко је старешина државног органа управе има и нема право да ради

"Нема гаранција низашта, али постоје надлежности у којима је записано шта неко ко је старешина државног органа управе има и нема право да ради и пошто се ја не мењам, већ само место са ког се борим за исте циљеве, онда је у тим надлежностима како промоција реформи и европских интеграција у поглављима 23 24 тако и озбиљан рад на култури дијалога, области људских права, политичкој култури дијалога, дијалогу са националним мањинама, као и доношење свих закона давно записаних у акционим плановима", рекла је Чомић.

Са председником постигнута сагласност о надлежностима

Она је нагласила да је са председником постигла сагласност о надлежностима за које министартство одговара да исходују бољу оцену о владавини права у Србији и да је то могуће иако то, како је поручила водитељки, "њој звучи невероватно".

"Наш разговор би био продуктивнији да смо обе прочитале надлежности министарства", рекла је Чомић водитељки, која је одговорила да јесте прочитала надлежности.

Ваше право је да сматрате да не треба да будем министарка, али надлежности министарства су ме определиле

"Ваше право је да сматрате да не треба да будем министарка, али надлежности министарства су ме определиле", поручила је Чомић и додала да је то је политика за коју се бори последњих 30 година.

Рекла је и да је имала разговор са Саветима националних мањина који имају озбиљне проблеме - од недостајећих финансија, па до недостатка дијалога са већином и државним органима о остваривању њихових права.

Подсетила је и да истраживања показују да већина у Србији има високу етничку дистанцу према Ромима, Албанцима и Хрватима и да то захтева рад људи у државним органима и медијима да се отвори озбиљан дијлаог, као и да чврсто стојимо на антидискриминационим законима.

На подсећање водитељке да је Национални савет Албанаца тужио министра полиције Александра Вулина који константно назива Албанце Шиптарима, иако је раније пресуђено да је то увредљиво, Чомић каже да члан Владе не сме да коментарише полицијске, тужилачке и судске поступке ако су ушли у процес.

"Сачекаћемо да суд одлучи а онда ћемо реговати као министарство и ја лично".

"Министар Вулин је члан владе и ако желите да докажете да члан владе крши етички кодекс владе и да то поправите тако што ће и други члан владе кршити етички кодекс, имамо неспоразум, баналан али дубок", рекла је Чомић.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер