Хроника

Гордон Браун: ММФ и Светска банка више не иду у корак с временом

Штампа
понедељак, 02. фебруар 2009.

Британски премијер Гордон Браун изјавио је, на Светском економском форуму у Давосу, да је ово "прва финансијска криза глобалног доба", те да историја не нуди "јасну мапу" како се носити с њом.

"Ми све време учимо како да се носимо са овим реалним проблемима за које немамо никакву историјску аналогију. 1930-их нису постојала глобална финансијска тржишта, као што је то случај данас."

Он је позвао на пуну сарадњу свих и указао да садашња криза указује на потребу реформисања светских финансијсих инсититуција.

Браун је рекао да су Међународни монетарни фонд и Светска банка били визионарске креације у време кад су основани, али да више не иду у корак с временом и да су им потребне реформе.

Он је рекао како би било добро кад би ММФ предузео акцију да се кризе спрече, а не да се само санирају последице.

Британски премијер је такође рекао како је јасно да међународне компаније захтевају међународне регулативе.

Француска министарка финансија Кристине Лагард упозорила је да би могло да дође до даљих социјалних немира и протекционизма уколико се не предузму брзе мере за хватање у коштац са светском економском кризом.

Јапански премијер Таро Асо изјавио је нешто раније, на Светском економском форуму у Давосу, да је спреман да понуди додатних 17 милијарди долара у фонд за развој азијских земаља.

Овај пакет је, поред осталог, намењен финасирању пројеката инфраструктуре, како би се на тај начин помогло земљама региона да промовишу регионалне привреде у тренутку глобалне економске кризе.

Јапан је недавно усвојио пакет стимулативних мера у износу од 50 милијарди долара намењен сопственој економији, а установљен је и државни фонд за куповину акција посрнулих фирми.

У САД, председник Барак Обама рекао је да ће његова администрација ускоро представити нове планове за оживљавање протока кредита намењених мањим фирмама и породицама.

У свом недељном радијском обраћању, председник Обама је рекао да ће његов министар финансија Тим Геитнер објавити стратегију која ће подразумевати смањивања трошкова стамбених кредита за породице и одобравање кредита мањим фирмама како би се створила нова радна места.

Обама је такође рекао да је виталне важности да Сенат што пре одобри владин план економског опоравка, без освртања на политичке поделе.

Он је још једном упутио критике на рачун исплаћивања бонуса компанијама које су добиле државну помоћ и рекао да ће новим владиним планом директори бити онемогућени да користе фондове у сопствене сврхе, уместо у опоравак својих компанија и економије земље.

(BBC)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]