Хроника

Град Београд поново огласио продају Сава центра - овог пута по још нижој почетној цени од 17,54 милиона евра

Штампа
понедељак, 19. октобар 2020.

 Град Београд је понудио поново на продају највећи конгресни центар у Србији - Сава центар, овога пута по почетној цени од 17,54 милиона евра. Продаја Сава центра јавним надметањем заказана је за 9. новембар, наведено је на сајту Града Београда.

Будући купац требало би да у адаптацију и реконструкцију конгресног комплекс, који се налази на готово три хектара грађевинског земљишта, уложи најмање 50 милиона евра у року од пет година. 

Обавезан је и да не мења намену Сава центра, која и даље треба да остане у функцији конгресног туризма, имајући у виду да објекат ужива статус претходне заштите. Уметничко-историјска дела, као непокретна и покретна културна добра у објекту, нису предмет продаје, наведено је у огласу. 

Приликом закључења уговора са купцем ће се уговорити и казна у новчаном износу од 20 одсто постигнуте купопродајне цене, за случај да будући купац не испуни у целости или делимично преузете обавезе. 

Рок за пријаву заинтересованих купаца истиче 6. новембра, а потребно је и да се уплати депозит од 1,7 милиона евра.

Град Београд је 2016. године расписао јавни позив за оснивање заједничког привредног друштва које би управљало Сава центром, на који се јавио само Делта холдинг, али није постигнут договор о партнерству. 

На претходна два тендера почетна цена је била 27,4 милиона евра, односно 21,9 милиона евра, али није достављена ниједна понуда.

ССП: Будући купац добио би квадрат по цени од 253 евра

Странка слободе и правде оценила је да би по понуђеној цени од 17,5 милиона евра за куповину београдског центра Сава, будући купац добио квадратни метар корисне површине тог објекта за 253 евра, што би, како су навели, "била још једна потврда да се градска својина распродаје у бесцење".

Наводећи да је "свима јасно да у времену короне и економске кризе нико нормалан не би продавао центар Сава", из СПП су упозорили да цена на новом надметању "није само удаљена светлосну годину од процењене цене од 108 милиона евра из 2016. године, већ је и за десет милиона нижа у односу на прву понуђену у овом поступку". 

"Уколико би се оваква продаја реализовала, то би значило да би будући купац добио квадратни метар корисне површине за 253 евра, што би била још једна потврда да се распродаје у бесцење градска својина. Тиме би се нанела директна штета и овој, али и будућим генерацијама Београђана", стоји у саопштењу.

СНС: Цифра десетоструко већа него што тврди ССП

Београдски одбор Српске напредне странке (СНС) саопштио је данас да се реновирањем Сава центра повећавају конгресни капацитети града и да то значи отварање "бар четири хотела високе категорије", што имплицира нова радна места у Београду.

У саопштењу, које је одговор на податке које је данас изнела Странка слободе и правде (ССП), наведено је да поред новца за куповину Сава центра треба додати субвенције које је град давао до сада, порез који је плаћан и новац за реконструкцију који је неопходан, "па је цифра за коју се продаје Сава Центар десетоструко већа од оне коју Ђиласовци износе".

Права цена за Сава центар је 67,5 милиона евра, наведено је, јер се купац обавезује да, осим плаћања граду, инвестира најмање 50 милиона евра.

"Ако Ђилас мисли да је цена за Сава центар ниска нека се слободно јави на тендер па нека га купи. За неког чије фирме су, док је био власти, зарадиле 619 милиона евра, 67 милиона евра није пуно. Тако ће бар делимично Београђанима да врати оно што им је отео", закључио је београдски одбор СНС.

Одборник Народне странке позвао власт да одустане од "продаје у бесцење"

Одборник Народне странке у Скупштини Београда Милош Павловић позвао је градску власт да "одмах одустане од продаје Сава центра у бесцење". 

У супротном ће власт, указао је он, одговарати за "велику материјалну штету нанету градском буџету и Београђанима".

"Београђани су остали ускраћени за економско вештачење вредности Сава центра и за извештај о економској оправданости продаје тог објекта који је један од симбола Београда, а све у доба економске кризе изазване пандемијом коронавируса", рекао је Павловић.

Он је градоначелника Београда Зорана Радојичића, његовог заменика Горана Весића и остале челнике градске власти питао да ли би непокретности "Београд на води" продали по цени мањој од тржишне. 

"Градска власт је 2019. године почела поступак распродаје градске имовине у бесцење доношењем измена Одлуке о начину поступања са непокретностима у јавној својини Града Београда односно над којима Град има посебна својинска овлашћења, чиме је створила нормативне услове да се почетна цена непокретности може смањити на другој јавној продаји до 60 одсто почетне цене", навео је Павловић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]