Хроника

Градоначелник Прешева Шћиприм Арифи: Прешевска долина жели да буде део дијалога и договора Београда и Приштине и тежи припајању Косову

Штампа
недеља, 16. фебруар 2020.

 Градоначелник Прешева Шћиприм Арифи рекао је у интервјуу за Глас Америке да представници Прешевске долине желе да буду део дијалога и договора Београда и Приштине и да теже припајању Косову, под одређеним условима, уз напомену да демократски представник у Конгресу Елиот Енгел не подржава ту идеју, али да подржава дијалог.

Он је рекао да је идеја припајања Прешевске долине Косову "визија из прошлости која је део референдума из 1992. када су Албанци одабрали територијалну аутономију уз право да се припоје Косову", преноси Глас Америке.

"И то је наше политичко наслеђе. Не желимо да нас неко гледа као људе који желе проблеме, ми желимо да живимо добро и квалитетно, да имамо своја права. Желимо да будемо и део дијалога Београда и Приштине и да на тај начин решимо проблеме који нас муче протеклих 30 година. На пример, Прешевска долина је једино место у Србији у којем још важе одлуке из Милошевићевог времена и то је нешто о чему са свима разговарам", рекао је Арифи.

Он се у Вашингтону састао са демократским представником у Конгресу САД Елиотом Енгелом. На питање да ли Енгел подржава да Прешевска долина буде припојена Косову, Арифи је одговорио:

Не желимо да једна општина остане у Србији, а две да се припоје Косову. Не желимо да будемо део трговине територијом. Друго, не желимо да наше градове дели аутопут. И треће, желимо да нас у свакој одлуци подрже САД и ЕУ, нећемо да идемо нигде без њих

"Не подржава да се припојимо Косову, већ подржава да остваримо наша права у оквиру садашњег дијалога...Дијалог је у току и прво желимо да будемо део тог дијалога. Ја нисам почео причу о размени територија и промени граница, то је дошло до нас и само смо се уклопили у дебату. Да, наш је циљ да будемо део Републике Косово ако се испуне три услова".

Прешевску долину, рекао је, чине Прешево, Бујановац и Медвеђа, и објаснио:

"Не желимо да једна општина остане у Србији, а две да се припоје Косову. Не желимо да будемо део трговине територијом. Друго, не желимо да наше градове дели аутопут. И треће, желимо да нас у свакој одлуци подрже САД и ЕУ, нећемо да идемо нигде без њих".

Арифи је оценио да "од конфликта са Србијом пре двадесет година ништа није испуњено".

"Како да убедите Албанца да остане у Србији када 20 година мора да чека на уџбенике на албанском језику, не може да се запосли у државним структурама у којима нема Албанаца, рецимо у катастру ради 95 одсто Срба и 5 одсто Албанаца, а популација је 90 одсто Албанаца и 10 одсто Срба? Како ја да убедим албанског становника Прешевске долине да остане у Србији", изјавио је Арифи, и додао:

"Сви причају о томе како желимо да се припојимо Косову или разменимо територије. Ја не желим то, већ се тако развила ситуација. Ја живим у Прешеву у последњих седам година, рођен сам у Немачкој, и такав је развој ситуације у друштву, а за то је најодговорнија српска влада".

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]