Хроника

Греко: Србија само делимично применила препоруке против корупције, резултат "глобално незадовољавајући"

Штампа
четвртак, 26. новембар 2020.

Група држава за борбу против корупције (ГРЕКО) јавно је објавила закључке из најновијег извештаја Четврте евалуације, којим је нивоу усклађености са препорукама тог тела Савета Европе које се односе на спречавање корупције у односу на посланике, судије и тужиоце, поново оцењен као "глобално незадовољавајући".

Већина препорука које властима у Србији упутио Греко спроведена је само делимично, наводи се у извештају.

Србија на "задовољавајући начин" спровела само две од 13 препорука

"Србија је на задовољавајући начин спровела само две од 13 препорука које су дате још 2015. године, о интеракцији парламентараца са лобистима и јачању улоге Агенције за борбу против корупције. Десет препорука спроведено је само делимично, док препорука о усвајању Кодекса понашања парламентараца уопште није спроведена", наводи се.

Закон о лобирању корак напред

У извештају се наводи да је "направљен корак напред" усвајањем новог Закона о лобирању, који ће повећати транспарентност у тој области, да је побољшана транспарентност процеса израде закона, држава ће благовремено јавно објављивати нацрте законе, као и да се организују јавне расправе о важним законима, уз напомену да она "остају дискреционо право Скупштинских одбора".

Греко наводи и да је смањено усвајање закона по хитном постутпку, а да тамо где се да "хитност" користи то и даље отвара пут за увођење накнадних амандмана о којима није било јавне расправе.

У извештају се наводи да уставне реформе "које су у току" остају основна препрека за спровођење низа Грекових препорука које се тичу судија и тужилаца, пре свега о елиминисању утицаја извршне власти и начину избора или критеријума за вредновање њиховог рада.

Греко веома забринут

"Греко је веома забринут због прилично оштрог окружења у којем се одвијао процес консултација о уставним амандманима", наводи се у извештају и додаје да су се разне невладине организације, укључујуц́и Удружење судија и Удружење тужилаца, повукле из процеса.

"С обзиром на важност правосудних реформи, Греко наставља да подстиче српске власти да не штеде напоре"

"С обзиром на важност правосудних реформи, Греко наставља да подстиче српске власти да не штеде напоре како би се осигурало да ови уставни амандмани имају најширу могућу базу подршке и да су у складу са препорукама Грекоа, посебно у погледу састава Високог савета судства", навоси се у извештају.

Греко поздравља нормативне оквире и методе за побољшање објективности и транспарентности поступака именовања судија и тужилаца и додаје да преостаје још посла на побољшању систему оцењивања рада судија и тужилаца.

"Чини се да усвајање 'Смерница за спречавање непримереног утицаја на судије' иде у добром смеру, али Етички комитет Високог савета судства још увек није започео спровођење свог мандата у погледу судске етике, а ни Етички кодекс тужилаца још није усвојен", наводи се у извештају.

Греко поздравља нови Закон о спречавању корупције

Греко поздравља нови Закон о спречавању корупције, сматрајући да "побољшава правила о сукобу интереса која се примењују на парламентарце, судије и тужиоце и пружа одговарајуц́е гаранције за осигурање независности Агенције за борбу против корупције и за проширење њених надлежности и на тај начин јој даје централнију улогу у спречавању и решавању сукоба интереса".

Бројни недостаци

Указују и на преостале недостатке, као што су: непостојање јасних критеријума за омогућавање или ограничавање јавних службеника који обављају пословне активности, дискреционо право јавних службеника да одлуче да ли ће да пријаве делове своје имовине или не, неколико категорија имовине јавних службеника није јавно објављено, максимални ниво новчаних казни због кршења закона по прекршајним пријама и даље је низак, или чињеница да се пропусти јавних службеника у вези са давањем нетачних података о приходима није кривично дело.

"То је разлог зашто је Греко закључио да је ова препорука спроведена само делимично", закључује се у извештају.

Група држава за борбу против корупције дала је нови рок Србији да до краја октобра следеће године достави извештај о напретку постигнутом у примени нерешених препорука.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]