Početna strana > Hronika > Gubici javnih preduzeća u Srbiji iznose 53 milijarde dinara
Hronika

Gubici javnih preduzeća u Srbiji iznose 53 milijarde dinara

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 06. avgust 2009.

BEOGRAD – Javna preduzeća u Srbiji su u 2008. godini ostvarila gubitak od 52,9 milijardi dinara, što je preko četiri puta veće od dobiti od 11,4 milijarde dinara, pokazalo je istraživanje Republičkog fonda za razvoj.

Ostvarena dobit 11 javnih preduzeća čini svega 3,8 odsto dobiti privrede.

Najnerentabilnija je Elektroprivreda Srbije, sa 46,5 odsto gubitka, odnosno 7,3 odsto gubitka privrede, a slede „Železnice Srbije” sa 30 odsto gubitka, „Jat” i NIS.

Najrentabilniji je bio „Telekom Srbija” sa 48,9 odsto dobiti javnih preduzeća, odnosno 1,9 odsto dobiti privrede, a slede ga „Pošta Srbije” i Aerodrom „Nikola Tesla”.

Na problem rentabilnosti javnih preduzeća ukazuje i kumulirani gubitak od 371,8 milijardi dinara, što je 38 odsto ukupnog prihoda javnih preduzeća, naveo je Republički fond za razvoj.

Najveći kumulirani gubitak imaju EPS - 200 milijardi dinara i „Železnice Srbije” - 110,4 milijardi dinara, što je 83,5 odsto kumuliranog gubitka javnih preduzeća.

Kako je pokazalo istraživanje, javna preduzeća posluju u uslovima nelikvidnosti, visoke zaduženosti - 12,8 odsto obaveza privrede, a od devet preduzeća koja posluju u uslovima dugoročne finansijske neravnoteže izdvajaju se „Putevi Srbije”, „Telekom” i „Železnice Srbije”.

I pored tendencije pada u strukturi ukupnih obaveza od 2001. godine, javna preduzeća su konstantno izložena kreditnom riziku - većina otplaćuje samo visoke kamate na ime odobrenih kredita.

Najveću zaduženost - 86,6 odsto ukupnih obaveza javnih preduzeća, imali su EPS, „Telekom”, „Putevi Srbije”, NIS, i „Železnice Srbije”.

Dužnička kriza i odsustvo dugoročne finansijske ravnoteže posebno je izražena kod Podzemne eksploatacije uglja Resavica i nesolventnih javnih preduzeća „Srbijagasa” i „Jata”.

I pored nastavljenog trenda smanjenja broja radnika u 2008. godini - broj zaposlenih je smanjen za 1,1 odsto, sa 105.522 na 104.349 radnika, višak zaposlenih i problem neadekvatne kvalifikacione i starosne strukture još uvek opterećuju poslovanje javnih preduzeća.

Javna preduzeća imala su i konstantno više neto zarade od republičkog proseka , izuzev „Srbijašuma” u 2005. godini i „Železnice Srbije” u poslednje četiri godine.

I pored ispodprosečnog rasta neto zarada po zaposlenom, neto zarade javnih preduzeća u 2008. godini su za 37,2 odsto veće od proseka Srbije, a najviše neto zarade u odnosu na privredu ostvarene su u „Vodama Vojvodine”, „Transnafti” i „Jatu”.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner