уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Харис Силајџић: Србија мора да се извини БиХ
Хроника

Харис Силајџић: Србија мора да се извини БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. децембар 2009.

Београд -- Члан Председништва БиХ Харис Силајџић сматра да Србија мора да се извини Босни и Херцеговини како би две земље имале "стварно добросуседске односе".

"То извињење треба признати геноцид у БиХ, јер је то судски потврђена чињеница. Свако избегавање тог термина након што га је потврдио Међународни суд правде представља негирање геноцида", казао је Силајџић, који је и лидер Странке за БиХ, у интервјуу за "Данас".

Он је рекао да Србија треба да третира БиХ "као сваку другу државу" и да се понаша "на начин како то Хрватска ради већ десет година и Црна Гора од своје независности".

"Само тако, те након што из Београда дође и званичан, цивилизован акт извињења, можемо имати стварно добросуседске односе", рекао је он.

"Србија мора изабрати. Не може се, наиме, избегавати одговорност тврдњом да је злочине починио 'Милошевићев режим', а истовремено инсистирати да је држава Србија потписница Дејтона. Или су и злочини и Дејтонски потпис дела једног човека или одговорност за обоје носи држава Србија", казао је Слајџић који је рекао и да је БиХ у "својим границама стварност и међународно-правна чињеница".

"Било ко, ко покуша да то промени, завршиће горе него они који су то раније покушавали", рекао је Сиљџић и додао да је његово деловање фокусирано на чланство БиХ у НАТО-у и ЕУ, као и на пуну примену Дејтонског споразума.

Он је казао да су се грађани БиХ 1992. године определили за суверену и независну БиХ, коју су готово одмах признале УН-а и све земље света.

"Улога Србије у том контексту се не разликује од улоге било које друге земље чланице УН. Наиме, суверенитет и територијални интегритет БиХ не зависе од Дејтона, већ му претходе и гарантовани су Повељом УН и другим нормама међународног права. Везивање тих питања за Дејтон је чак и опасно, јер шаље поруку да суверенитет и интегритет неке земље зависе од њеног унутрашњег уређења", казао је он.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер