уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Харис Силајџић тражи да Врховни суд Србије ослободи Илију Јуришића
Хроника

Харис Силајџић тражи да Врховни суд Србије ослободи Илију Јуришића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. август 2010.

Председавајући Председништва БиХ Харис Силајџић писао председнику Србије Борису Тадићу, тражећи да Врховни суд Србије ослободи Илију Јуришића, осуђеног на 12 година због учешћа у масакру војника ЈНА у Тузли.

Како пише "Пресс РС", Силајџић је у писму - упућеном 10. августа - од Тадића затражио да утиче на Врховни суд Србије да донесе нову пресуду за Јуришића, који је првостепено осуђен због покоља "тузланске колоне" 1992. године.

Ако Јуришић не буде ослобођен, Силајџић најављује да ће тужити Србију Суду за људска права у Стразбуру.

Силајџић у писму подсећа Тадића на "случај Ганић" и одлуку суда у Лондону да пусти члана ратног председништва Алије Изетбеговића, упркос захтеву Србије да буде изручен Београду због злочина у сарајевској Добровољачкој улици.

Муслиманске паравојне формације су тада из заседе напале колону ЈНА која се повлачила из Сарајева, а исти сценарио поновљен је и неколико дана касније, у Тузли.

По мишљењу Силајџића, у "случају Ганић" доказано је да не постоји никакав споразум о мирном повлачењу ЈНА са територије БиХ, што је крунски доказ за рушење свих оптужби против Илије Јуришића, јер је он и осуђен на основу тог - како наводи - "фантомског споразума".

Силајџић тврди да је тиме прекршено Јуришићево право на фер суђење, које му је гарантовано Европском конвенцијом о људским правима.

"Надам се, стога, да ће исход пред Врховним судом у Београду потврдити ваше уверење да су правосудне институције Републике Србије непристрасне и да поштују правни поредак Европске уније. Надам се да коначни одговор на то питање неће морати да се тражи пред Европским судом за људска права у Стразбуру", наводи се у Силајдџићевом писму.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер