уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Ако се нешто деси у преговорима са Србијом, десиће се ове године, у супротном - изгубићемо деценије
Хроника

Хашим Тачи: Ако се нешто деси у преговорима са Србијом, десиће се ове године, у супротном - изгубићемо деценије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. фебруар 2020.

 "Ако се нешто деси у преговорима са Србијом, десиће се ове године. Ако се не деси ове године, плашим се да ћемо изгубити деценије", каже Тачи за ББЦ на српском.

Политичка теорија говори да свака власт крупне потезе и одлуке доноси у првој години мандата, да би до следећих избора могла да управља њеним евентуалним последицама, а председник тзв. Косова за нешто више од месец дана улази у финалну годину петогодишњег мандата.

Тај мандат је, подсећа се у тексту ББЦ-ја, био обележен недовршеним преговорима Београда и Приштине.

"Ако се нешто деси у преговорима са Србијом, десиће се ове године. Ако се не деси ове године, плашим се да ћемо изгубити деценије", каже Тачи у интервјуу за ББЦ на српском.

Иако остали учесници у преговорима тврде да нема притиска и журбе, Тачи објашњава да је завршна година првог мандата америчког председника Доналда Трампа најбоље време за договор на Балкану. "Не мислим да ћемо моћи поново да задобијемо пажњу председника Трампа, САД и његовог тима.

"Овај повратак пажње САД на наш регион је дар од бога и за Косово, и за Србију - морамо то искористити", рекао је он.

Тачи је био учесник и бриселских преговора са српским председником Александром Вучићем које је предводио претходни сазив Европске комисије, а који до сада нису донели коначни договор, али јесу низ споразума од којих су неки и спроведени. Другим речима, наводи ББЦ на српском, искуство Хашима Тачија у преговорима са Србијом броји се деценијама.

Готово да није било преговарачког стола за којим он није седео још од 1999. године, када се као један од лидера Ослободилачке војске Косова појавио као део делегације у Рамбујеу.

"Никад нисмо били ближи договору јер су се многи други процеси завршили - Косово је слободно и независно, а Србија зна за независност Косова. У исто време, веома смо далеко - пуно ће зависити од лидера обе земље, да ли ће уложити у будућност или ће остати таоци прошлости", казао је косовски председник.

Са Александром Вучићем разговарао је са председничке функције у преговорима које је предводила некадашња европска комесарка Федерика Могерини, али су се њих двојица сретали на различитим међународним форумима и када преговори, наводно, нису постојали.

"Немам посебан, лични однос са председником Вучићем - ми смо председници независних држава, изабрани на легитиман начин, а ја промовишем ставове моје земље на сваком форуму и пред свим званичницима, укључујући и председника Србије. Имали смо разлике у прошлости, оне постоје и данас, али ово не би требало да нас спречи да као два председника разговарамо о будућности", казао је Тачи.

У будућности, Тачи сматра да ни Косово ни Србија не могу рачунати на чланство у Европској унији (ЕУ) без коначног споразума. "Ако протраћимо ову прилику, плакаћемо пред капијама Брисела, али то никога неће бринути ни интересовати", закључује он.

(ББЦ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер