Хроника

Хашим Тачи: Декрет о именовању Куртија за мандатара је потписан и стоји на мом столу - ако он није спреман да прихвати мандат, онда може и да одбије

Штампа
субота, 18. јануар 2020.

Косовски председник Хашим Тачи изјавио је да је декрет о именовању Куртија као мандатара већ потписан и да стоји на на његовом столу. "Ако Курти није спреман да прихвати (мандат) и није спреман да донесе одлуку да управља, онда може то и да одбије", поновио је косовски председник.

Тачи наставља са изјавама које Самоопредељеје (ЛВВ), али и део критичке јавности на Косову оцењују непримереним притиском и пожуривање политичких процеса, а које се односе на Куртијево одбијање да, више од 20 дана од конституисања косовске скупштине, испуни своју уставну обавезу и као лидер победничке странке, косовском председнику пошаље име мандатара косовске владе испред те странке, преноси КоССев.

"Косово неће још дуго бити у блокади, анализираћемо све политичке могућности које стоје на располагању странкама како бисмо испоштовали вољу грађана. Морамо испоштовати вољу свих бирача и чврсто верујем да ћемо ту обавезу испунити", рекао је Тачи, преноси Коха.

Поручује му и да је декрет о именовању Куртија као мандатара, већ стоји потписан на његовом столу. "Састанак у мојој канцеларији био је састанак добре воље, али се, без обзира на то, и даље надам и позивам га да не дозволи да остане моја одлука то да је Аљбин Курти предложен за премијера", рекао је Тачи.

Уставна обавеза косовског председника је да, на предлог победничке партије на изборима, именује мандатара за састав владе.

Од тренутка именовања мандатара, почиње да тече рок од 15 дана у ком тај мандатар треба да обезбеди скупштинску већину за формирање нове владе.

У случају да он у томе не успе, косовски председник има право да именује новог мандатара.

У случају и његовог неуспеха да осигура већину, расписују се нови избори.

Док рокови за формирање владе након именовања мандатара постоје, косовски Устав не предвиђа рокове за именовање мандатара, због чега бројни аналитичари Тачијеве позиве Куртију да што пре предложи мандатара, виде као неуставне.

С друге стране, не мањка ни критика на рачун Куртија чије се одбијање именовања мандатара тумачи као избегавање одговорности и одуговлачење и блокирање процеса формирања институција.

Аљбин Курти се још пре избора декларисао као кандидат за премијера испред Самоопредељења. Курти и Самоопредељење још немају потребну скупштинску већину за формирање владе будући да су преговори о коалицији са Демократским савезом Косова (ДСК) у кризи.

(КоССев) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]