петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи у Бриселу: Ко год буде нови изасланик ЕУ за дијалог Београд-Приштина, мора Косово третирати као суверену државу
Хроника

Хашим Тачи у Бриселу: Ко год буде нови изасланик ЕУ за дијалог Београд-Приштина, мора Косово третирати као суверену државу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. фебруар 2020.

Косовски председник Хашим Тачи изјавио је вечерас у Бриселу да ко год буде именован за изасланика Европске уније за дијалог Београд-Приштина мора „Косово третирати као суверену државу“.

Тачи је по завршетку сусрета челника ЕУ и вођа земаља Западног Балкана рекао да је улога Европске уније у решавању косовског питања и дијалога с Београдом важна, али да је улога Америке незаменљива.

Он је навео да се састанку ЕУ-Западни Балкан разговарало и о наставку дијалога Србије и Косова, с перспективом постизања коначног споразума.

Тачи је потврдио да је покренута тема именовања специјалног изасланика и изразио наду да именовање новог изасланика неће бити прилика да се „пронађе ново радно место за неког званичника, бирократу или дипломату“.

На питање новинара како гледа на могућност да се дијалогом Београд – Приштина бави изасланик из ЕУ државе која не признаје Косово, Тачи је рекао да је косовска независност реалност.

„Нека дође ко год жели, Косово је независна и суверена држава. Ко год буде био именован мора третирати Косово као суверену државу, јер у супротном, неће имати смисла ангажовање те особе“, оценио је косовски председник.

Тачи је такође желео да укаже на то да је америчка страна у протеклим недељама постигла оно што се није могло замислити у последњих 20 година.

„Наравно да је улога ЕУ важна, али је улога САД незамењива“, закључио о је председник Косова.

Косово издано од ЕУ због виза

Председник Косова Хашим Тачи изјавио је да је Европска унија (ЕУ) била спремна за либерализацију виза 2016. године, али да се то због политичких превирања у то време није догодило.

Тачи је у ексклузивном интервјуу за РТК из Брисела рекао да је постигнут напредак, али и да се ка европској будућности каснило због грешака, како је додао, нарочито крајем 2015. и почетком 2016, када је по његовим речима ЕУ била спремна да омогући либерализацију виза.

„Косово је имало и има разлога да се осећа разочарано и издано од стране ЕУ због либерализације виза, пошто је испунило тражене критеријуме. Нејединство ЕУ је у великој мери лоше утицало на Косово да се тај процес настави у недоглед“, рекао је Тачи.

„Због политичких превирања послали смо најгору могућу поруку нашим партнерима и у ЕУ и у САД“, рекао је Тачи и додао да је састанак нових лидера ЕУ са лидерима западног Балкана веома добар. Он је изразио наду да ће тај састанак представити визију будућности земаља Западног Балкана и да радна вечера са лидерима Западног Балкана неће остати само на размени идеја као што се догађало у прошлости.

„Уколико не постоје нови предлози, то ће бити само наставак статус qуо, опасног за земље Западног Балкана и пука обавеза, јер Косово је заиста имало и има разлога да буде веома разочарано и осећа се издато од ЕУ зато што није донета одлука о визној либерализацији“, рекао је Тачи. Председник Косова, који у Бриселу присуствује неформалној вечери коју је за лидере земаља Западног Балкана организовао председник Европског савета Шарл Мишел, оценио је и да „западни свет“ жели политичку стабилност, функционисање институција и наставак демократских реформи.

„Стога је мој циљ и мој позив целом политичком спектру, власти и опозицији да имамо заједничку агенду државног интереса и интереса грађана. Не можемо тражити економску помоћ без стабилног и веродостојног партнерства са САД и ЕУ“, закључио је Тачи, преноси портал Косово Онлајн.

(Бета, АП, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер