Хроника

Хашим Тачи: У разговору са Дачићем дошло до напретка

Штампа
петак, 16. новембар 2012.

"Косовски премијер" Хашим Тачи одбацио је могућност да Еулекс на административним прелазима на северу има извршна овлашћења, а не косовска царина и полиција.

Информишући "Скупштину Косова" о сусрету с премијером Србије Ивицом Дачићем у Бриселу, Тачи је рекао да је постигнута сагласност да се споразум о интегрисаном управљању административним прелазима (IBM) почне примењивати од децембра на четири прелаза - Јариње, Брњак, Мердаре и Бела земља, што ће се према њему остварити према међународним стандардима.

Улога Еулекса ће и на прелазима на северу, као и другим прелазима на Косову, бити иста, у складу са мандатом који је добио од стране Скупштине Косова, казао је косовски премијер.

Тачи је изјавио да је на другом састанку између њега и премијера Србије Ивице Дачића забележен напредак, посебно кад је реч о споразуму о управљању административним прелазима (IBM).

Тачи је рекао да је током сусрета отворио питање несталих особа и да су се двојица премијера сложили да је то хуманитарно питање и да у расветљавању овог питања треба активно укључити и комисије за нестале.

Тачи је рекао да је српска страна имала резерве око отварања "канцеларија за везу Косова у Београду, односно Србије у Приштини", јер би то, према његовим речима, представљало први корак признања Косова од стране Србије.

Премијер Дачић се сагласио да Србија учини јавним средства која даје за "илегалне структуре на Косову", рекао је Тачи.

Тачи је поновио је да је он иницирао стварање мултиетничких јединица полиције Косова које ће бринути о културним, верским и објектима културног наслеђа.

Идеја о изградњи ауто пута према Лесковцу и Нишу је, према Тачију, идеја институција Косова и казао да је идеја добила подршку Европске уније.

Током скупштинске расправе, посланици покрета Самоопредељење су најгласнији у критици сусрета и садржаја састанка двојице премијера у Бриселу с високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.

Посланици опозиционих партија ДСК и АЗБК су подржали разговоре али су затражили да се разговори крећу у оквиру резолуције Скупштине Косова о нормализацији односа са Србијом.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]