четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал: Докази прикупљени у истрази „Жуте куће“ уништени по налогу канцеларије Карле дел Понте
Хроника

Хашки трибунал: Докази прикупљени у истрази „Жуте куће“ уништени по налогу канцеларије Карле дел Понте

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2011.

Брисел – Не поричемо да су докази, односно материјал прикупљен у такозваној жутој кући на северу Албаније, уништени 2005. године. Ми смо то потврдили и немамо намеру да демантујемо нити да било шта кријемо, казали су јуче за „Политику” у канцеларији Сержа Брамерца, главног тужиоца Трибунала у Хагу.

У Хагу су објаснили да је доказни материјал уништен 2005. године по налогу канцеларије тадашње тужитељке Карле дел Понте. Ти докази прикупљени су у оквиру истраге коју је 2003. године започео Унмик.

„Нажалост докази су уништени, али то треба посматрати у контексту улоге коју је Трибунал у Хагу имао у тој истрази коју је заправо водио Унмик. Трибунал је био само део те истраге у време и у склопу суђења Рамушу Харадинају и Фатмиру Љимају и није имао надлежност да спроводи истрагу на територији Албаније. Будући да прикупљени материјал из Буреља није могао да буде доведен у везу са поступком који се водио против њих двојице, а сведока није било случај је затворен. Ти докази су убрзо после тога уништени. Да не помињемо имена оних који су дали налог за уништење, али налог је дошао из канцеларије тадашњег тужитеља”, навели су у канцеларији тужиоца Брамерца.

У исто време када је уништен доказни материјал из „жуте куће”, исти поступак је примењен и на неке друге доказе из других предмета. У случају „жуте куће” уништене су бочице са медицинским течностима, газе и узорци крви и других телесних текућина чији су трагови пронађени у кући. Ипак, предмети сакупљени у „жутој кући” претходно су хемијски и форензички анализирани и фотографисани, о чему постоји писани траг.

„Докази се после неког времена уништавају, по окончању случаја. То није необично. Наравно о свему постоје службене забелешке, цео фајл је ту. Сав материјал је претходно фотографисан, а те фотографије чувамо. Обављене су такође четири анализе и њихови резултати су такође сачувани”, објаснили су у Брамерцовој канцеларији.

У трибуналу не знају одговор на питање да ли ће бити укључени у евентуалну нову истрагу коју је у уторак званично затражила Парламентарна скупштина Савета Европе поводом извештаја и резолуције известиоца Дика Мартија о трговини људским органима на Косову.

„Ми немамо мандат да иницирамо истрагу. Истовремено сматрамо да је извештај господина Мартија изузетно важан. Све што имамо спремни смо да поделимо са Еулексом који је у међувремену преузео надлежности Унмика. Еулекс има приступ бази података”, истакли су у канцеларији тужиоца Брамерца.
(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер